Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa?

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Wideo
od 16 lat
W środę, 30 sierpnia, przy zjeździe z autostrady, na węźle Skierniewice, doszło do podpisania umowy na wykonanie projektu przebudowy A2 na odcinku niemal 90 kilometrów.

Autostrada między Łodzią a Warszawą ma być trzypasmowa

Wartość podpisanej umowy to niemal 25,5 miliona złotych. Prace projektowe mają obejmować zarówno poszerzenie jezdnio o trzeci pas, jak i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań.

- Chcemy aby ta autostrada, jako pierwsza w Polsce, była samowystarczalna energetycznie. Ma ona zostać wyposażona w odnawialne źródła energii oraz ich magazyny. Zamontowane zostaną również ekrany i bariery – mówił Tomasz Żuchowski, dyrektor generalny Dróg Krajowych i Autostrad.

Umowa, która została podpisana dotyczy tylko wykonania projektu przebudowy. Jak tłumaczył Tomasz Żuchowski nie ma innej możliwości, ponieważ autostrada jest cały czas czynna.

- Najpierw musimy mieć projekt, żeby później podzielić autostradę na odpowiednie odcinki, które pozwolą jednocześnie budować i prowadzić ruch – mówił Żuchowski.

od 16 lat

Będzie szybciej i bezpieczniej?

Poszerzenie autostrady na odcinku Łódź – Warszawa ma spowodować zmniejszenie ilości tworzących się na niej korków.

- Rozbudowa infrastruktury drogowej, budowanie dróg szybkiego ruchu, a także poszerzanie potencjału już istniejących dróg to jeden z głównych celów Ministerstwa Infrastruktury. Projekt rozbudowy autostrady A2, między Łodzią a Warszawą,ma poprawić przepustowość tego 90 kilometrowego odcinka, który w tej chwili jest zatłoczony. Średnio dobowo przejeżdża nim około 50 tysięcy pojazdów. W głównej mierze to tranzyt i pojazdy ciężkie. Właśnie dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby ten odcinek autostrady poszerzyć – mówił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Zwiększenie liczby pasów ma poprawić zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy.

To duże ułatwienie dla mieszkańców województwa łódzkiego

- Autostrada A2 na tym odcinku to najbardziej obciążony odcinek autostrady w Polsce. Tutaj, w okolicach Łodzi, dzienne natężenie to 50 tysięcy pojazdów, natomiast w okolicach Warszawy to już około 100 tysięcy. Wybudowanie trzeciego pasa ruchu skróci czas podróży z Łodzi do Warszawy. To duże ułatwienie dla wszystkich podróżujących, ale przede wszystkim dla mieszkańców województwa łódzkiego.. Duży odsetek mieszkańców województwa pracuje w Warszawie i korzysta z tej autostrady codziennie – mówił Marcin Buchali, wicewojewoda łódzki.

Kiedy ruszą prace budowlane?

Projekt przebudowy autostrady ma powstać w ciągu 18 miesięcy. W ciągu 14 miesięcy ma zostać przygotowana cała dokumentacja. Wtedy złożone zostaną wnioski do wojewodów łódzkiego i mazowieckiego o pozwolenia na budowę. Szacowany czas oczekiwania na decyzję to cztery miesiące.

- Mam nadzieję, że wnioski o pozwolenia na budowę zostaną rozpatrzone pozytywnie. Jeśli tak się stanie to w trzecim kwartale 2024 roku będziemy mogli ogłaszać przetargi na wykonanie rozbudowy autostrady – mówił Tomasz Żuchowski.

W środę, 30 sierpnia, przy zjeździe z autostrady, na węźle Skierniewice, doszło do podpisania umowy na wykonanie projektu przebudowy A2 na odcinku niemal 90 kilometrów.

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą będzie trzypasmowa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto