Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ale jazda! Motocross sprzed czterdziestu lat na fantastycznych zdjęciach

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Muzeum Historyczne Skierniewic / Zbigniew Stankiewicz
Kto powiedział, że sporty ekstremalne to wynalazek ostatnich lat? Już samo przyglądanie się wyjątkowym fotografiom udostępnionym przez Muzeum Historyczne Skierniewic przyprawia o dreszcz.

Widok - wieczny plac budowy

Budowa osiedla Widok, największego blokowiska w Skierniewicach rozpoczęła się w 1977 roku. Jak podaje Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, przez niespełna dziesięć lat w najstarszych kwartałach A i B powstało tu 35 bloków o łącznej liczbie 1680 mieszkań. Znacznej części mieszkańców Skierniewic nie trzeba przypominać, jak w tych pierwszych latach wyglądało zagospodarowanie terenu wokół budynków – wieczne błoto, gruzowiska, wykopy, nie zabezpieczone resztki materiałów budowlanych. Niejedna matka, której przyszło wychowywać potomstwo w tym wręcz surrealistycznym krajobrazie w latach osiemdziesiątych przeglądając zdjęcia z tamtego okresu szepcze do dorosłych już dzieci: „To cud, że dożyłeś do pełnoletniości”.

Ekstremalna impreza

Jak widać to co dla jednych jest wadą, dla innych bywa zaletą. Muzeum Historyczne Skierniewic udostępniło ostatnio fotograficzny reportaż autorstwa Zbigniewa Stankiewicza z połowy lat 80. XX wieku przedstawiający pokazowe zawody motocrossowe, zorganizowane w okolicy ulicy Iwaszkiewicza, za istniejącym już wówczas „Samem” (obecny Carrefour). Jak widać na zdjęciach, ten wielki plac budowy został potraktowany jako tor, na którym swe umiejętności prezentowali motocykliści.

Cyfrowe Archiwum Skierniewic - historia dostępna w domach

Muzeum Historyczne Skierniewic od początku swego istnienia dygitalizuje zdjęcia i dokumenty udostępniając je następnie mieszkańcom w ramach Cyfrowego Archiwum Skierniewic. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ale jazda! Motocross sprzed czterdziestu lat na fantastyczny...

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto