Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce" - nowa wystawa w Muzeum Historycznym Skierniewic

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W Muzeum Historycznym Skierniewic można oglądać wystawę związaną z czterdziestą rocznicą wprowadzenia w stanu wojennego w Polsce. Eksponaty, które na niej się znalazły pochodzą ze zbiorów muzealnych oraz od osób prywatnych. Kurator Michał Gałęzowski chciał na nie pokazać, jak wyglądał stan wojenne w Skierniewicach i regionie.

Dla osób, których dzieciństwo przypadało na początek lat 80tych ubiegłego wieku, do rangi symbolu urósł brak „Teleranka” w telewizji, kiedy zamiast charakterystycznego koguta biegnącego po płocie, zobaczyły mężczyznę z ciemnych okularach i wojskowym mundurze. „Obywatele i obywatelki Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was w sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać” – mówi z ekranów telewizorów Wojciech Jaruzelski.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. W Skierniewicach jeszcze przed północą doszło do pierwszych aresztowań działaczy solidarnościowych. W skierniewickiej siedzibie „Solidarności” mieszczącej się przy ulicy Rybickiego siły milicyjne rozbiły szyby w oknach i wdarli się do środka. Zatrzymanych opozycjonistów przewieziono do Zakładu Karnego w Łowiczu.

- Większość materiałów, które znalazły się na wystawie, zostały przekazane przez mieszkańców – mówi Michał Gałęzowski z Muzeum Historycznego Skierniewic. - Głównie są to zdjęcia, a tych ze Skierniewic jest niewiele z tego okresu. Te prezentowane w muzeum są wyjątkowe, ponieważ ich autorka i właściciela Elżbieta Paszyńska zamurowała je w stanie wojennym w ścianie, żeby w czasie ewentualnej rewizji nie skonfiskował.

Oprócz Elżbiety Paszyńskiej, swoje pamiątki i materiały na wystawę wypożyczyli Janusz i Halina Ciechanowscy, Jan Dymecki, Maciej Dworak, Andrzej Smyczek oraz Włodzimierz Murgrabia. Są to między innymi broszury satyryczne, prasa podziemna, znaczki, książki oraz plakaty. Z Muzeum Regionalnego w Bełchatowie został wypożyczony powielacz.

Czwartkowemu wernisażowi towarzyszyło spotkanie z Igorem Rakowskim – Kłosem, autorem wydanej pod koniec ubiegłego roku książki „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”. Wystawę można oglądać do końca lutego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto