Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa broni, ale nie tylko, już od 4 lutego w Muzeum w Łowiczu

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
W niedzielę, 4 lutego, w Muzeum w Łowiczu odbędzie się wernisaż wystawy „Sztuka wojny – tajemnice zaklęte w orężu” – ze zbiorów Krzysztofa Ledwonia.

Prywatna kolekcja broni

Krzysztof Ledwoń – właściciel prywatnej kolekcji broni wschodniej z Częstochowy. Od czterdziestu lat rozwija swoja pasję kolekcjonerska, sam były żołnierz 6 Brygady Powietrznodesantowej, działacz harcerski. W 2022r za swoją pasję kolekcjonerską nagrodzony Pierścieniem Hetmana Kolekcjonerów Polskich J. Dunin-Borkowskiego. Wernisaż przedstawia sztukę wojenną Rzeczpospolitej, ale i również Imperium Osmańskiego. W Jego kolekcji możemy podziwiać przedmioty od XVI do XIX wieku, pochodzące z Europy, Azji, północnej Afryki czy Imperium Osmańskiego. Najliczniej reprezentowaną grupą broni są szable XVIII i XIX wieczne m.in.: tureckie, perskie, pruskie, polsko-węgierskie, francuskie czy słynne polskie szable husarskie z XVII wieku, uzupełniane przez m.in.: sztylety i miecze indyjskie, jatagany, pale i kilindże tureckie, oraz topory bojowe i ceremonialne. Broń miotającą reprezentują głównie łuki retrorefleksyjne z XVII i XVIII w., natomiast broń palną pistolety: lontowe, skałkowe i kapiszonowe oraz strzelby.

Zdobienia broni robią wrażenie

Bogate zdobnictwo np. kolczug, napierśników, pancerzy, zbroi, tarcz, hełmów ryngrafów, prochownic czy ozdobnych klamer, świadczy o wysokim kunszcie rzemiosła, stąd też wiele eksponatów, jest wręcz bezcennych. Wpływa to również na walory estetyczne prezentowanych zbiorów. K. Ledwoń właściciel prezentowanych przedmiotów z ogromną pasją oddaje się gromadzeniu tych eksponatów. Aby je pozyskać, przemierzył tysiące kilometrów podróżując głównie po Europie Zachodniej. Pasje kolekcjonerskie częstochowianina podziela również jego wnuk, który buduje prywatne muzeum.

Wystawa potrwa do 12 maja.

Wyjątkowa wystawa broni, ale nie tylko, już od 4 lutego w Mu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto