Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Współpraca polskich naukowców z amerykańskimi badaczami nabiera tempa. Czym zajmują się eksperci?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi uczelniami nie jest łatwe. Jak tłumaczy prof. Jerzy Lis, w USA uczelnie nie są zrzeszone w odpowiedniku KRASP, dlatego wszelkie umowy o współpracy podpisywane są indywidualnie pomiędzy uczelniami z Polski i z USA.
Nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi uczelniami nie jest łatwe. Jak tłumaczy prof. Jerzy Lis, w USA uczelnie nie są zrzeszone w odpowiedniku KRASP, dlatego wszelkie umowy o współpracy podpisywane są indywidualnie pomiędzy uczelniami z Polski i z USA. CDC / unsplash
W ciągu ostatniego roku polskie uczelnie i instytucje naukowe zacieśniły współpracę z ich amerykańskimi odpowiednikami. Według ekspertów, wzmocnienie naukowych relacji jest spowodowane m.in. polskim zaangażowaniem w konflikt na terenie Ukrainy. We współpracę w polskimi uczelniami, dynamicznie angażują się organizacje polonijne w USA. Na czym polega polsko-amerykańska współpraca? Kto z niej korzysta?

Spis treści

Rok intensywnej współpracy

Polscy naukowcy od lat współpracują z amerykańskimi badaczami, jednak ostatnie 12 miesięcy było pod tym względem szczególnie intensywne.

- W ostatnim roku polskie uczelnie zacieśniają współpracę z ich amerykańskimi odpowiednikami potwierdza prof. Jerzy Lis, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), który jest też rektorem AGH w Krakowie. - Widać, że ostatnio uczelnie z USA zaczynają bardziej interesować się uczelniami w Polsce, co może być również związane z pozytywnym oddźwiękiem w Ameryce na pomoc Polski na rzecz ogarniętej wojną Ukrainy.

Nawiązanie współpracy pomiędzy polskimi i amerykańskimi uczelniami nie jest łatwe. Jak tłumaczy prof. Jerzy Lis, w USA uczelnie nie są zrzeszone w odpowiedniku KRASP, dlatego wszelkie umowy o współpracy podpisywane są indywidualnie pomiędzy uczelniami z Polski i z USA.

- Bazujemy na indywidualnych umowach bilateralnych, których jest coraz więcej – podkreśla ekspert.

Zaangażowane organizacje polonijne

We współpracę w polskimi uczelniami coraz bardziej angażują się również organizacje polonijne w USA.

- Od kilku lat Stany Zjednoczone są bardzo istotnym partnerem w zakresie szkolnictwa wyższego. Jedną z priorytetowych grup dla Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) jest amerykańska Polonia. Dlatego też zintensyfikowaliśmy działania promocyjne w tym obszarze. To owocuje zwiększoną liczbą zainteresowanych zarówno studiami w Polsce, jak i współpracą naukową, akademicką czy badawczą w obszarze szkolnictwa wyższego – podkreśla dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA.

Agencja NAWA deklaruje, że traktuje USA jako jeden z priorytetowych kierunków działania. Organizuje m.in. spotkania pod hasłem Polonia Meetings. Odbywają się one w formie targów, które pozwalają zaprezentować polskim uczelniom ofertę potencjalnym studentom z kręgów Polonii. Promuje też program stypendialny dla Polonii - Anders NAWA.

Naukowcy razem dla Ukrainy

Tymczasem Polska Akademia Nauk skoncentrowana jest na relacjach z Amerykańską Akademią Nauk (National Academy of Sciences - NAS).

- Jest to bardzo ścisła współpraca i tra już od wielu lat. W ostatnim czasie relacje zintensyfikowały się ze względu na wojnę w Ukrainie – mówi dr Anna Plater-Zyberk, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Polskiej Akademii Nauk. - Od czasu inwazji Rosji na terytorium Ukrainy, NAS połączyła siły z nami i wsparła nas finansowo w programach pomocowych dla ukraińskich naukowców, uruchomionych już w marcu 2022 roku.

W 2022 r. wsparcie programów pomocowych sięgnęło 800 tys. dolarów. Zgodnie z deklaracjami obu stron, PAN nadal współpracuje z NAS w zakresie wsparcia ukraińskich naukowców. W 2023 r. w nowym programie NAS przekaże 5 mln na rzecz zespołów badawczych z Ukrainy; są to fundusze przekazane przez sponsorów. Liderzy zespołów będą przebywać w wybranym instytucie PAN w Polsce.

Dr Plater-Zyberk dodaje, że PAN współpracuje z badaczami w USA we wszystkich dziedzinach nauk podstawowych - od nauk humanistycznych i społecznych po nauki ścisłe, medyczne i techniczne.

- Wśród badań, na których obecnie skupia się nasza współpraca, wybijają się szczególnie te w zakresie migracji - wśród nauk humanistycznych. To również współpraca w zakresie badań polarnych i zmian klimatu w naukach o życiu, a w naukach ścisłych - fizyka kwantowa, która jest specjalnością Polski docenianą na świecie, w tym w USA – zaznacza dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą PAN.

Naukowa wymiana Polska-USA

Jak wygląda polsko-amerykańska współpraca? Od czego zaczyna się taki naukowy mariaż?

- Z reguły współpraca zaczyna się od wymiany naukowców, wizyt studyjnych. Potem prowadzone są się wspólne projekty, które kończą się napisaniem artykułu naukowego – wyjaśnia dr Plater-Zyberk.

Kooperację z polskich z amerykańskimi naukowcami wspiera również Narodowe Centrum Nauki (NCN).

- Dotychczas naukowcy, którzy otrzymali finansowanie z NCN, do czerwca 2022 roku wykazali oddolną współpracę z podmiotami z USA łącznie w 1241 projektach. Dziedzinami, w których największa część finansowanych przez NCN projektów uwzględnia współpracę z USA, są matematyka i fizyka – informuje Anna Korzekwa-Józefowicz, odpowiedzialna za kontakty z mediami i promocję w Narodowym Centrum Nauki.

Wymianę naukową pomiędzy USA a Polską umożliwia też Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. To największy program wymiany naukowej i kulturowej Stanów Zjednoczonych, działający w ponad 160 krajach. Co ciekawe, Polska była pierwszym krajem Europy Wschodniej, który dołączył do Programu – i stało się to już w 1959 roku.

- Program Fulbrighta w Polsce działa dwukierunkowo: dzięki wsparciu rządu Polski i Stanów Zjednoczonych finansujemy wyjazdy naukowe polskich studentów, badaczy i nauczycieli akademickich do USA i wspieramy ich obiecujące projekty, a amerykańscy studenci, badacze i eksperci mają możliwość przyjazdu na pobyt naukowy do Polski – przekazuje biuro prasowe komisji.

Każdego roku, w ramach programu Fulbrighta do USA. wyjeżdża ok. 45 osób, a podobna grupa amerykańskich naukowców i studentów przyjeżdża do Polski.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Współpraca polskich naukowców z amerykańskimi badaczami nabiera tempa. Czym zajmują się eksperci? - Strefa Edukacji

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto