Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport dla każdego. Nowa dyscyplina wkracza do Skierniewic

Marcin Niklewicz
Marcin Niklewicz
- To coś więcej, niż sport. Mamy się bawić grą i wychowywać, uczymy wartości - przekonuje Marcin Stencel, który właśnie rozpoczął w Skierniewicach propagowanie rugby i chce, by nasze miasto wkrótce stało się znaczącym ośrodkiem na mapie polskiego rugby.

We wrześniu rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Rugby Club Skierniewice, które za cel stawia sobie rozpropagowanie w naszym regionie olimpijskiej, siedmioosobowej odmiany rugby. Inicjatorami są m.in. byli zawodnicy Orkana Sochaczew; prezesem stowarzyszenia został Marcin Stencel, były zawodnik, wieloletni trener drużyn dziecięcych i kobiecych.

- Najważniejsze w Polsce ośrodki młodzieżowego rugby to Łódź i Sochaczew. Chciałbym taki silny ośrodek stworzyć także w Skierniewicach - mówi Stencel.

Nabór rozpoczął się we wrześniu, zajęcia trwają od października. Na pierwszych pojawiło się czterech chłopców i cztery dziewczęta, obecnie grupa dobija już do dwudziestki, na każdym kolejnym treningu pojawiają się nowi chętni do uprawiania rugby.

Powszechnie rugby kojarzy się z kontaktową, brutalną grą, obfitującą w urazy. I z takimi właśnie obawami ze strony rodziców zetknął się też trener Stencel. Przekonuje jednak, że to stereotyp, który w dodatku nie dotyczy rugby siedmioosobowego, w którym zawodnicy nie zderzają się ani nie przewracają.

- To sport dla każdego, stawiający na rozwój sprawności ogólnej - wyjaśnia Marcin Stencel. - Treningi z powodzeniem można przeprowadzać w ramach lekcji wychowania fizycznego.

I tak też się dzieje w wielu szkołach w kraju, dzięki ministerialnemu programowi propagowania rugby, do którego zaangażowani zostali nauczyciele wychowania fizycznego, powstała liga szkolna z ogólnopolskim finałem.

Obecnie w skierniewickim klubie zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: w sali judo przy Tetmajera oraz w hali przy Pomologicznej (wiosną rugbiści przeniosą się na boisko). Obejmują ćwiczenia gimnastyczne, ogólnorozwojowe oraz elementy techniki i taktyki. Na tym etapie cały kontakt w grze ogranicza się do odbierania zawodnikom przeciwnej drużyny tzw. TAG-ów, czyli przypiętych do paska taśm; dzieci uczą się też łapać i podawać piłkę. Wiosną, po opanowaniu podstaw gry, dzieci będą brać udział w regionalnych turniejach.

- Nabór cały czas trwa. Czekamy na dzieci z roczników od 2007 do 2010 oraz dziewczęta 2001 - 2006 - informuje Marcin Stencel.

Liczy, że do wiosny uda się sformować drużynę dziewcząt, która zostanie zgłoszona do rozgrywek Mistrzostw Polski U16.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Bajerski po meczu Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Orzeł Łódź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto