Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Ważny Telefon, linia wsparcia dla dzieci i młodzieży potrzebującej pomocy psychologicznej

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Od 12 lutego rozpocznie swą działalność Ważny Telefon, pod który mogą dzwonić młodzi mieszkańcy Skierniewic oraz ich bliscy szukając wsparcia psychologicznego.

Choć inicjatywa prowadzenia przez skierniewickie placówki swego rodzaju telefonu zaufania nie jest nowym pomysłem, to wydaje się być bardzo potrzebnym dopełnieniem miejskich działań dotyczących pomocy psychologicznej dla najmłodszych mieszkańców.

– W skali globalnej co piąty nastolatek potrzebuje wsparcia psychologicznego, a nie rozwiązane w stosownym czasie problemy nie znikają, tylko się nawarstwiają – mówi koordynująca projekt Karolina Sałek, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Skierniewice. – Staramy się stwarzać możliwości znalezienia pomocy. Od kilku już lat podczas imprez plenerowych pojawia się Strefa Świadomych Emocji, dwa razy w roku prowadzimy nabór na bezpłatne zajęcia Treningu Umiejętności Społecznych, teraz gdy dzieci wrócą po feriach do szkół rozpocznie funkcjonowanie Ważny Telefon. Czasem młodym ludziom łatwiej zwierzyć się ze swych problemów anonimowo, porozmawiać z kimś obcym. Ta linia zapewni im taką możliwość.

Numer Ważnego Telefonu to 798 444 815. Linia będzie czynna w poniedziałki w godzinach 16-18 oraz we wtorki od 12.00 do 14.
Przy telefonie dyżurować będą psycholodzy i psychoterapeuci związani ze skierniewicką Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Projekt finansowany jest w ramach budżetu obywatelskiego Skierniewic na rok 2024 i realizowany będzie do końca grudnia, jednak trwają prace związane z możliwością jego przedłużenia. Inicjatywa adresowana jest do mieszkańców miasta oraz uczniów skierniewickich szkół.

- Tutaj nie ma ograniczeń wiekowych, każdy zostanie wysłuchany – wyjaśnia Karolina Sałek. - Dzieci i młodzież mogą zwierzyć się ze swoich kłopotów rodzinnych, problemów z nauką, czy problemów społecznych związanych z funkcjonowaniem w grupie. Mogą także szukać pomocy gdy zauważą, że nie radzą sobie z emocjami, mają obniżony nastrój, czy – co dotyczy głównie dziewcząt – problemy z odżywianiem. Wysłuchani zostaną rodzice i dziadkowie zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci lub wnuków. Ważny Telefon może być tym pierwszym, anonimowym krokiem w poszukiwaniu specjalistycznej pomocy.

Rusza Ważny Telefon, linia wsparcia dla dzieci i młodzieży p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto