Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rumuńska... Wieliczka. Świetny pomysł na wakacyjną wyprawę. Kopalnia soli z... diabelskim młynem w środku Zobacz ZDJĘCIA. MAPA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Rumuńska Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie
Rumuńska Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie Paweł Gołąb
Szukacie pomysłu na dalszy wakacyjny wyjazd? To może niezbyt jeszcze rozpowszechniona wśród naszych turystów rumuńska Wieliczka. Kopalnia Salina Turda. Wydrążona pod ziemią komnata, w której zmieścił się z powodzeniem Diabelski młyn, a w okolicy solankowy basen, gdzie niesamowitych wrażeń dostarczy kąpiel niczym w Morzu Martwym. Zobaczcie.

Salina Turda to jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie - prawdziwe muzeum górnictwa solnego w Transylwanii. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Obecnie jest wykorzystywana w celach turystycznych i leczniczych. Jej najgłębszy punkt sięga 120 metrów.

Salina Turda. Jak pięknie wygląda kopalnia. Zobacz w galerii artykułu.

Salina Turda. Jaka historia kopalni?

Kopalnia – jak przybliża Wikipedia - jest zlokalizowana w północno-wschodniej części miasta Turda. Trasa turystyczna obejmuje następujące części: Sala de Apel (pierwotnie miejsce zborne górników przed rozpoczęciem zmiany), Sala Crivacului, Mina Rudolf, Mina Terezia (wysokość ok. 90 metrów) i Mina Iosif. W 2017 roku kopalnię odwiedziło 618 tysięcy turystów, z czego 35% stanowili obcokrajowcy. Uważa się ją za najpopularniejszą atrakcję turystyczną Siedmiogrodu.

Pierwsze wzmianki o kopalni pochodzą z 1271 roku. Sól na tych terenach prawdopodobnie wydobywało się od czasów rzymskich, jednak brak na to dowodów archeologicznych. Obecny kształt kopalnia zyskała około 1690 roku. Od 1840 roku rozpoczęła się rywalizacja gospodarcza z kopalnią w Ocna Mureș. Kopalnia w Turdzie dysponowała przestarzałą infrastrukturą, co skutkowało niską wydajnością wydobycia. Kopalnię zamknięto ostatecznie w 1932 roku. W trakcie II wojny światowej była używana jako kryjówka. Następnie składowano w niej amunicję. W latach 1950-1992 była dostępna dla zwiedzających, a w jej części magazynowano sery. W latach 2008–2010 przeprowadzono pełną adaptację kopalni do celów turystycznych, muzealnych i leczniczych.

Jak dojechać do kopalni Salina Turda w Rumunii? Sprawdź MAPĘ:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto