MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Parowozy Kultury” rozdane. Do których związanych ze Skierniewicami ludzi kultury trafiły w tym roku nagrody?

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
W klimatycznym wnętrzu hali wachlarzowej Parowozowni odbyła się gala wręczenia nagród „Parowozy Kultury”, przyznawanej za działalność artystyczną oraz upowszechnianie i ochronę kultury.

„Parowozy Kultury” to nagroda rokrocznie przyznawana w Skierniewicach ludziom kultury – jej propagatorom oraz twórcom. We wnętrzu hali wachlarzowej, wśród zabytkowych lokomotyw i wagonów, tegoroczni laureaci odebrali przyznane im wyróżnienia, którym towarzyszyły czeki na 5 tys. zł. Specjalne podziękowania podczas gali w Parowozowni odbierają również mecenasi kultury w mieście.

Promocja i upowszechnianie

W tym roku kapituła „Parowozów Kultury” w kategorii upowszechnianie wyróżniła Bogusławę Dylewską - pedagoga, propagatorkę muzyki klasycznej, inicjatorkę cyklu „Pałacowe Spotkania z Muzyką”. Jej wieloletnia współpraca ze Stowarzyszeniem Ars Iuventutis zaowocowała organizacją licznych wydarzeń muzycznych, między innymi Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

- Parowóz to jest taka niezwykła maszyna, bardzo silna, bardzo mocna, która musi ciągnąc za sobą wiele rzeczy – mówiła odbierając nagrodę Bogusława Dylewska. - Ta nazwa oddaje tę pracę, którą my staramy się wykonywać przez wiele lat. Kultura zawsze była mi bardzo droga. To dziedzina bardzo krucha, bardzo delikatna, o którą trzeba dbać w sposób szczególny. Myślę, że połączona z tym parowozem, stanowi takie świetne kompendium, że jest i moc, i wrażliwość.

Twórcy

Pierwszą z dwóch nagród dla twórcy odebrał Szymon Nowak – pisarz i miłośnik historii, autor 29 publikacji książkowych, w tym bestsellerów takich jak „Dziewczyny Wyklęte” i „Lekarz z Auschwitz”. Jego prace dotyczą także historii lokalnej, w tym Skierniewic i regionu. 

- Tę nagrodę dedykuję naszej najmłodszej córce, półrocznej Helence, która wprawdzie wywróciła nasz świat do góry nogami, ale również dała nam niesamowitą energię. Mam teraz tyle pomysłów do pisania książek i prac historycznych, tylko, że ciągle brakuje czasu – dziękował Szymon Nowak. - Zacząłem też pisać moją pierwszą powieść. Wprawdzie idzie jak po grudzie, ale teraz będę musiał pociągnąć ten wagonik, bo „Parowóz Kultury” zobowiązuje.

Nagroda, powędrowała również do kolektywu ZATHRA – grupy twórców muzyki elektronicznej ilustrujących swe dzieła sztuką wizualną. W dorobku kolektywu koncertującego w klubach w całej Polsce, a którego nazwa nawiązuje do funkcjonującego w Skierniewicach przez lata zakładu produkującego transformatory, znajdują się dźwiękowe opowieści o historii miasta.

- ZATHRA to projekt audiowizualny – wyjaśnia Marcin Pisarski, założyciel i leader grupy. - W projekcie skupiamy się na muzyce elektronicznej i wizualizacjach opartych, na przykład na sztucznej inteligencji, która przydaje nam się do realizacji pomysłów związanych z historią Skierniewic. Opowiedzieliśmy na przykład historię Konstancji Gładkowskiej, Estery Karp oraz porzeczki naszej rodzimej, skierniewickiej odmiany Tihope.

Mecenat

Kapituła „Parowozów Kultuy” rokrocznie wręcza także nagrodę dla mecenasów kultury w mieście. W tej edycji wyróżnienie odebrały Elżbieta Grzeczyńska i Monika Gładka, przedstawicielki firmy Veka Polska.

„Parowozy Kultury” rozdane. Do których związanych ze Skierni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto