Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Pedagogiczne Wieczory Filmowe w kinoteatrze Polonez w Skierniewicach

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Udostępnij:
Edukować można także na sali kinowej – z takiego założenia wychodzą twórcy cyklu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Projekt realizowany jest od ponad 15 lat. Na początku w Warszawie, potem w całej Polsce. Od kilku lat wziąć w nim udział mogą także skierniewiccy uczniowie. Dla studentów zaś przeznaczona będzie nowa propozycja.

W ramach „Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej” w kinoteatrze Polonez w Skierniewicach prezentowana są filmy dostosowane do poszczególnych typów szkół. Produkcje filmowe są pogrupowane w cykle tematyczne. Uzupełnieniem seansów są prelekcje oraz scenariusze lekcji będące przyczynkiem do dyskusji w czasie lekcji. W skierniewickim kinoteatrze program realizowany jest już od kilku lat.

- Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej cieszą się niesłabnącą popularnością. Po trudnym czasie nauczania zdalnego, czuje się dużą radość dzieci i nauczycieli, że mogą uczestniczyć w seansie – mówi Agnieszka Skoczek, odpowiedzialna za edukację filmową w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach i zachwala: - „Nowe Horyzonty” to urozmaicenie lekcji - więcej niż lekcja więcej niż kino. Spotykamy się w kinie, odpowiednim miejscu do oglądania filmów, podczas prelekcji omawiamy najważniejsze problemy, zagadnienia, elementy , które będą ważne podczas seansu, a potem dyskusja przenosi się do klas. Każdy nauczyciel otrzymuje materiały dydaktyczne - analizy psychologiczne, scenariusze lekcji. NHEF to ogromna praca u podstaw, kształtowanie świadomego widza już od czasów przedszkolnych, ale też mądra nauka życia oparta na historii bohatera, którą śledzą młodzi widzowi, mogą ją potem przeanalizować, zadać pytania, pomyśleć o tym co zrobiłbym na miejscu tej postaci?

W styczniu pojawi się kolejna propozycja filmowo-edukacyjna. Przy jej realizacji Dyskusyjny Klub Filmowe „Eroica” współpracować będzie z Państwową Uczelnią imienia Stefana Batorego w Skierniewicach. Cykl nosi nazwę „Pedagogiczne Wieczory Filmowe”. Pokaz z udziałem ekspertów jest przeznaczony dla studentów, nauczycieli oraz rodziców. Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 26 stycznia. Tematem przewodnim będzie tożsamość społeczno-kulturowa Głuchych. Pomocny w rozwinięciu problematyki ma być film „Rozumiemy się bez słów””

- Bohaterami filmu jest niesłyszące małżeństwo Belier. Łącznikiem ze światem jest ich nastoletnia córka Paula. Jednak wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy dziewczyna musi opuścić rodzinny dom. Jak powiedzieć o swojej decyzji rodzicom i jak opisać im radość, jaką niesie ze sobą pasja córki – muzyka – mówi Agnieszka Skoczek.

Środowy seans rozpocznie się o godzinie 18. Gośćmi pokazu będą dr Elżbieta Woźnicka, autorka publikacji dotyczących edukacji i tożsamości kulturowej osób Głuchych (pomysłodawczyni cyklu) oraz Olga Romanowska, niesłysząca od wczesnego dzieciństwa, lektor i tłumacz polskiego języka migowego.
Spotkania w ramach „Pedagogicznych Wieczorów Filmowym” mają być organizowane w ostatnią środę miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie