Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieformalna grupa Wolontariuszy Wystarczy Chcieć podczas prac przy ossuarium w Joachimowie Mogiłach [ZDJĘCIA]

Roman Bednarek
W Joachimowie Mogiłach odkryty został zapomniany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W najbliższą sobotę o godz. 11 odbędzie się tam uroczysty pochówek znalezionych szczątków żołnierzy i ustanowienie ossuarium, czyli miejsca pochówku kości.
W Joachimowie Mogiłach odkryty został zapomniany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W najbliższą sobotę o godz. 11 odbędzie się tam uroczysty pochówek znalezionych szczątków żołnierzy i ustanowienie ossuarium, czyli miejsca pochówku kości. Maciej Górski
W Joachimowie Mogiłach odkryty został zapomniany cmentarz żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. W najbliższą sobotę o godz. 11 odbędzie się tam uroczysty pochówek znalezionych szczątków żołnierzy i ustanowienie ossuarium, czyli miejsca pochówku kości.

Na ślady zapomnianego cmentarza wojskowego z czasów I wojny światowej natrafili pracownicy naukowi Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk, którzy realizowali program badawczy, który polegał między innymi na poszukiwaniu takich właśnie miejsc. Jest on położony w pobliżu kamiennego mauzoleum, poświęconego żołnierzom niemieckim, poległym podczas obu wojen światowych.
– Mauzoleum żołnierzy niemieckich jest w zasadzie położone na terenie tego cmentarza, stanowi jego część – tłumaczy Łukasz Konopacki, jeden z najbardziej aktywnych członków Nieformalnej Grupy Wolontariuszy Wystarczy Chcieć, która zajmuje się nie tylko pielęgnacją i konserwacją miejsc pamięci narodowej, ale i wyszukiwaniem i porządkowaniem starych cmentarzy wojskowych.
Zespół naukowców z PAN po odnalezieniu cmentarza miał pomysł, co z tym fantem zrobić, ale nie miał żadnych możliwości jego realizacji.
– Już współpracowaliśmy z tym zespołem i pomagaliśmy w pracach, jakie przeprowadzał na terenie Puszczy Bolimowskiej, więc naukowcy i tym razem zwrócili się do nas o wsparcie pod koniec sierpnia – relacjonuje Łukasz Konopacki. – Ponieważ możemy pomagać w takich przypadkach w czasie wolnym od pracy, a więc głównie w soboty, zatem roboty przy przygotowaniu odpowiedniego miejsca pochówku rozpoczęły się dopiero we wrześniu.

Więcej na ten temat w najbliższym numerze ITS (30 listopada)

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto