Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Każdy może sprawdzić, ile kosztuje jego leczenie

Joanna Barczykowska
Od 1 lipca każdy pacjent może przez internet sprawdzić historię swojego leczenia. NFZ wprowadził ZIP, który umożliwia sprawdzenie, ile kosztuje leczenie.

Cztery tysiące złotych na operację kolana, 550 złotych na wizyty u lekarzy specjalistów i zabiegi rehabilitacyjne, 250 złotych na ortezę i 127 złotych na refundację leków - łącznie ponad pięć tysięcy złotych. Tyle NFZ wydał w ciągu ostatnich pięciu lat na leczenie pana Grzegorza. Mężczyzna dowiedział się tego dzięki specjalnemu programowi ZIP, który w całej Polsce wprowadził Narodowy Fundusz Zdrowia.

ZIP, czyli zintegrowany informator pacjenta, to ogólnopolski serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o historii jego leczenia od 2008 roku i kwocie, jaką system wydał na jego leczenie. Krótko mówiąc, każdy kto korzysta z leczenia na tzw. fundusz, może sprawdzić, ile kosztuje leczenie.

- Jest to źródło wiedzy dla każdego pacjenta, który teraz jednym kliknięciem myszki będzie mógł sprawdzić, ile kosztowało jego leczenie w ostatnich latach. W przyszłości na koncie każdego pacjenta będzie też informacja o kwocie, jaką do systemu wpłacił. Będzie można sobie porównać, ile pieniędzy się wpłaciło, a ile zostało wydane na nasze leczenie. Musimy tu oczywiście pamiętać o zasadzie solidaryzmu społecznego, dlatego wiadomo, że będą duże dysproporcje - tłumaczy Agnieszka Pachciarz, prezes NFZ, która przyjechała wczoraj na konferencję prasową do Łodzi. - ZIP jest też rodzajem obywatelskiego nadzoru pacjentów nad systemem, do czego zachęcam.

Od początku każdy może zalogować się w serwisie i sprawdzić historię leczenia na swoim koncie. Dzięki temu uda się wyeliminować oszustwa ze strony przychodni, które dwukrotnie pobierały opłaty: od pacjenta i NFZ. W Łodzi takich historii nie brakowało. Jedną z poszkodowanych była pani Joanna, która w styczniu skorzystała z możliwości sprawdzenia historii swojego leczenia w NFZ. Serwis ZIP był jeszcze niedostępny, ale NFZ umożliwił już pobieranie historii leczenia w wersji papierowej w swojej siedzibie. Łodzianka dowiedziała się, że lekarz dentysta, u którego leczyła ząb prywatnie, za tę pracę ponownie pobrał pieniądze z NFZ. W ten sposób za jedno leczenie płacono mu dwa razy. Łodzianka złożyła skargę do NFZ, który ukarał stomatologa karą 4 tys. zł. Takich sytuacji może być więcej, ponieważ sygnały o podwójnym pobieraniu opłat dochodziły do NFZ od dawna. Zweryfikować mogą to jedynie pacjenci, którzy wiedzą, czy za daną wizytę zapłacili prywatnie, czy też nie.

- Dzięki systemowi ZIP każdy pacjent będzie mógł sprawdzić koszt, miejsce i adres poradni, w której miał wizytę. Są także informacje na temat realizacji recept refundowanych oraz wizyt i pobytów w szpitalach i przychodniach. Korzystanie z serwisu jest oczywiście dobrowolne, ale serdecznie do tego zachęcamy - mówi Agnieszka Pachciarz.

System zaczął działać 1 lipca. Już zalogowali się pierwsi pacjenci. Niestety, konta nie można założyć samodzielnie. Mogą to zrobić urzędnicy NFZ w siedzibie. Tam dostaje się specjalny login i hasło.

- Bardzo zależało nam na bezpieczeństwie danych, zawartych w systemie, dlatego konta nie są imienne. Nie ma tam ani imienia i nazwiska, ani numeru PESEL pacjenta. Jest tylko numer konta. Ten nadawany jest w siedzibie NFZ. Dostaje się kopertę z loginem i hasłem, podobną do tej, którą otrzymujemy w banku, zakładając konto. Dzięki temu nasze dane w systemie są w pełni bezpieczne, a dostęp do serwisu łatwy - mówi Pachciarz. - Będziemy jeszcze indywidualizować ten serwis. Chcemy np., żeby do osób leczących się na astmę czy alergię automatycznie trafiały informacje na temat programów profilaktycznych dla astmatyków.

Jak zalogować się do serwisu ZIP?
Krok 1
- Należy zgłosić się do najbliższej siedziby Narodowego Funduszu Zdrowia, aby założyć konto w ZIP.
- Konta zakładane są w salach obsługi. Urzędnicy NFZ będą zachęcać do zakładania kont ZIP podczas wydawania kart EKUZ przez całe wakacje.
- Zakładając konto, trzeba mieć ze sobą dowód osobisty. Należy też wypełnić krótki formularz.
- Pracownik NFZ wyda pacjentowi unikalny login i hasło, dzięki którym zalogujemy się w domu do serwisu.
- Login i hasło wydawane są w kopertach podobnych do tych, które dostajemy z kodem PIN, zakładając konto w banku.
- Pracownik NFZ nie zna naszego loginu i hasła.
- Założenie konta trwa 5 min.
- W Łódzkiem można to zrobić: w Łodzi przy ul. Kopcińskiego 56, w Sieradzu przy pl. Wojewódzkim 3, w Piotrkowie Trybunalskim przy al. Armii Krajowej 15, a w Skierniewicach przy ul. Jagiellońskiej 29 (w godzinach pracy delegatur NFZ).
Krok 2
- Należy wejść na stronę zip.nfz.gov.pl i zalogować się, wpisując otrzymany login i hasło.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto