MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

I Bieg Pamięci majora Hubala w Tomaszowie Mazowieckim 2024. W 84. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego. ZDJĘCIA, WIDEO

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
I Bieg Pamięci majora Hubala w Tomaszowie Mazowieckim 2024 zorganizowano w 84. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego. Wzięło w nim udział ponad 200 osób - młodzież tomaszowskich szkół i żołnierze z tomaszowskiej jednostki wojskowej, której patronuje Hubal. Zobaczcie zdjęcia, a także materiał wideo!

Hubalowa Rodzina uczciła 84. rocznicę śmierci majora

30 kwietnia 2024 r. minęły 84 lata od śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który zginął w zagajniku pod Anielinem. Stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” postanowiło uczcić pamięć tego bohaterskiego żołnierza, organizując I Bieg Pamięci mjr Hubala z Tomaszowa Mazowieckiego do Kolonii Zawada.

- Długo myśleliśmy, jak uczcić pamięć Hubala. Można o tym mówić, spotykać się przy szańcu, ale postanowiliśmy włączyć młodzież ze szkół z Tomaszowa Mazowieckiego, bo Tomaszów jest silnie związany z Hubalem. Stąd pochodziło ponad 100 hubalczyków, a major po śmierci został przewieziony do koszar w Tomaszowie - mówi Andrzej Dyszyński, prezes Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”. - Młodzież nie lubi, jak się do niej dużo mówi, ale pamięć można na różne sposoby kultywować, a bieg to również fizyczna aktywność. Stąd pomysł, żeby zaangażować szkoły ponadpodstawowe i jednostkę wojskową, która nosi imię majora Hubala. Nasze ziarenko padło chyba na podatny grunt. Zgłosiło się ponad 200 uczestników i mam nadzieję, że I Bieg Pamięci mjr Hubala zapoczątkuje tradycję i będziemy co roku czcić w ten sposób jego pamięć.

I Bieg Pamięci mjr Hubala w Tomaszowie

Bieg rozpoczął się od pomnika mjr Henryka Dobrzańskiego przed jednostką wojskową w Tomaszowie. To miejsce symboliczne, bo 30 kwietnia 1940 r. po śmierci Hubala Niemcy przewieźli jego ciało do koszar tej jednostki i tu po raz ostatni widziano go martwego. Od tego momentu dalsze jego losy i miejsce pochówku są nieznane. Przed rozpoczęciem biegu delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Henryka Dobrzańskiego.

Trasa biegu długości około 5 kilometrów prowadziła w większości drogami leśnymi wokół jednostki wojskowej do Kolonii Zawada, gdzie znajduje się Centrum Edukacyjno-Informacyjne i głaz pamiątkowy odsłonięty w 2022 r. z okazji 125. rocznicy urodzin Hubala.

W I Biegu Pamięci mjr Hubala pobiegli przede wszystkim uczniowie szkół ponadpodstawowych z Tomaszowa, szczególnie klas mundurowych, a także kilkunastoosobowa ekipa żołnierzy z 25. Batalionu Dowodzenia, który nosi imię mjr Henryka Dobrzańskiego. W tym biegu nie liczyło się zwycięstwo, ale samo uczestnictwo i uczczenie pamięci legendarnego zagończyka.

Kim był Hubal?

Mjr Henryk Hubal Dobrzański - żołnierz Legionów Polskich oraz wojen z Ukraińcami i Rosją w latach 1918 – 1920; kawalerzysta, olimpijczyk. Bił się w obronie Polski z Niemcami i Sowietami także w wojnie 1939 r., służąc w pułku jazdy słynnego kresowego „zagończyka” ppłk. Jerzego Dąbrowskiego „Łupaszki”, a po niej – nie zdejmując munduru żołnierza Wojska Polskiego – stworzył Oddział Wydzielony WP, z którym kontynuował walkę przeciw okupantom niemieckim. Poległ 30 kwietnia 1940 r. pod Anielinem w walce z Niemcami.

I Bieg Pamięci majora Hubala w Tomaszowie Mazowieckim 2024. W 84. rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego. ZDJĘCIA

Ponad 200 osób pobiegło, by uczcić pamięć legendarnego Hubala

I Bieg Pamięci majora Hubala w Tomaszowie Mazowieckim 2024. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto