Gdzie nad wodę w Małopolsce?

Materiał informacyjny - Małopolska Organizacja Turystyczna
Kajaki na Jeziorze Czorsztyńskim
Kajaki na Jeziorze Czorsztyńskim Kamil Bańkowski
Zbliżające się wielkimi krokami upalne dni zachęcają do szukania aktywności, a przede wszystkim ochłody nad wodą. Relaks w takich okolicznościach przyrody to balsam na duszę i ukojenie dla ciała. Ale czy w regionie, w którym głównie wędruje się po górach, można znaleźć miejsca na wodne atrakcje? Można i mamy na to niezbite dowody! Sprawdźcie nasze najlepsze propozycje na aktywny (i leniwy także) wypoczynek nad wodą w Małopolsce!

Jezioro Rożnowskie – raj dla amatorów sportów wodnych i wędkarzy

Jezioro Rożnowskie to największy zbiornik zaporowy w województwie małopolskim. Powstało, aby chronić Dolinę Dunajca przed powodziami, a stało się największą atrakcją przyrodniczą i turystyczną gminy Łososina Dolna. Odnajdą się tutaj amatorzy niemal wszystkich sportów wodnych – od windsurfingowców, przez żeglarzy, aż po entuzjastów zwykłych rowerków wodnych. Swoje miejsce znajdą tu również wędkarze, którzy przy odrobinie szczęścia mogą złowić wielkie sandacze, sumy czy szczupaki. Zróżnicowana linia brzegowa Jeziora Rożnowskiego, a także dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna pozwalają na zaplanowanie fantastycznego wypoczynku u stóp Beskidu Wyspowego.

Jezioro Czorsztyńskie – jezioro między górami

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to najpiękniejszy zbiornik wodny w Małopolsce. Usytuowany pomiędzy Gorcami i Pieninami, w Kotlinie Nowotarskiej oferuje możliwość aktywnego spędzania czasu z przepięknymi widokami w pakiecie. Działa tutaj kilka plaż, strzeżonych kąpielisk i przystani, a biegnące wzdłuż jeziora widokowe trasy rowerowe oraz spacerowe, zachęcają nie tylko do wodnych szaleństw. Jezioro Czorsztyńskie to świetna propozycja na weekendowy wypad za miasto!

Zalew Klimówka – pięknie jak w filmie!

Zalew w Klimkówce to atrakcyjne miejsce wypoczynku w rejonie Wysowej Zdrój i Gorlic. Wijąca się między szczytami Kiczera-Żdżar i Ubocz rzeka Ropa, została ujarzmiona tamą, dając tym samym życie Klimkówce, którą pokochali nie tylko turyści, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Dzikość i niezwykłość tego miejsca docenił sam Jerzy Hoffman, kręcąc tutaj sceny do filmu „Ogniem i mieczem”. Klimkówkę wyróżnia nieduże zagospodarowanie turystyczne, co czyni ją atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla szukających ciszy i spokoju, a także ucieczki od tłumów. To zdecydowanie dobry kierunek na wodną wyprawę poza utartymi szlakami.

Zakrzówek, Bagry i Przylasek Rusiecki – wodne atrakcje w samym środku Krakowa

Kto powiedział, że trzeba wyjechać z miasta, aby spędzić czas nad wodą? Kraków to miasto obfitujące nie tylko w unikatowe zabytki, ale również w fantastyczne zbiorniki wodne, nad którymi prężnie rozwija się kulturalno-sportowe życie miasta. „Krakowskie Mazury” czyli niezwykle popularny Zalew Bagry, to świetne miejsce na naukę żeglowania, pierwsze spotkania z deską SUP, leniwe leżenie na pomoście, a także na plażowanie na jednej z niedzikich, ale pięknych plaż. Z tego miejsca zaledwie kilkanaście minut jazdy dzieli Was od Zakrzówka – najbardziej fotogenicznego i niezwykłego miejsca w Krakowie. Dawne wyrobisko otoczone gęstą siecią fantastycznych tras spacerowych i pływających basenów, to obecnie ulubione miejsce krakowian na pikniki, randki, spotkania rodzinne, romantyczne zachody słońca i wędrówki. Zakrzówek ma w sobie moc! Jak głosi legenda, to właśnie tutaj swoją szkołę magii i czarnoksięstwa prowadził sam mistrz Twardowski, więc kto wie, może to on rzucił na mieszkańców Krakowa zakrzówkowy czar? A gdzie się wybrać w Krakowie nad wodę, jeśli chce się odpocząć od tłumów? Przylasek Rusiecki jest odpowiedzią. Ten uroczy zakątek miasta usytuowany w okolicach Nowej Huty pozwoli Wam na obcowanie z naturą z dala od centrum. Ścieżki spacerowe meandrują między drzewami, dając wytchnienie od wrzawy miasta, a piaszczyste plaże zachęcają do leżenia na dowolnie wybranym boku i odpoczywania. Czego potrzeba więcej?

Jezioro Mucharskie – mucha nie siada!

Orzeźwiająca kąpiel, wędkowanie, piknik nad wodą, a może rejs łódką? Tutaj nie musicie wybierać! Jezioro Mucharskie zostało stworzone jako zbiornik retencyjny na rzece Skawie. Leżący na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce akwen, stanowi granicę między powiatami wadowickim oraz suskim. Znajdziecie tutaj wzniesienia zwane Ptasimi Wyspami, na których od czasu do czasu pojawiają się czaple i kormorany. I wiecie co? Wcale nie musicie gonić kormoranów, jak śpiewał Piotr Szczepanik. Możecie je podziwiać podczas leniwego odpoczynku nad brzegiem lub pływając rowerem wodnym po spokojnej tafli jeziora. Czy nie brzmi to jak fantastyczny pomysł na rodzinny wyjazd? Nas to przekonuje.

Balaton w Trzebini – serce miasta bije tutaj!

W Małopolsce nie tylko Kraków może pochwalić się wodnymi zbiornikami w centrum miasta. Trzebinia też ma swój własny, który urokiem nie ustępuje swojemu węgierskiemu imiennikowi – nazwa w końcu zobowiązuje! Balaton w Trzebini to akwen powstały w nieczynnym od lat 60. XX w., zatopionym kamieniołomie. Ukochane przez mieszkańców miejsce rekreacji i odpoczynku, może się stać także Waszym ulubionym! Podwieszane baseny z turkusową wodą, drewniane pomosty, a także piaszczysta plaża z leżakami – to powinno Was przekonać na wizytę w Trzebini!

Kryspinów – tłoczno, ale fajnie!

Piaszczyste plaże, świetnie rozwinięta infrastruktura i niewielka odległość od centrum Krakowa sprawiają, że Zalew „Na Piaskach” nazywany potocznie „Zalewem Kryspinów”, to ulubione miejsce ucieczki od skwaru w letnie dni mieszkańców stolicy Małopolski. W weekendy bywa tutaj tłoczno, ale niech to Was nie zniechęca! Jest tu sporo miejsc do plażowania i urokliwe, leśne zakątki wokół linii brzegowej. Miejsca starczy dla każdego! Możecie skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, boisk sportowych, a najmłodsi z placu zabaw. Tuż przy plaży znajduje się również park linowy z tzw: tyrolką biegnącą nad zalewem. Nie tylko wypoczynek, ale i emocje gwarantowane!

Kajaki w Małopolsce – jest w czym wybierać!

Małopolska to prawdziwe eldorado dla fanów nieco bardziej ekstremalnych niż dmuchany materac sportów wodnych. Dla tych, co lubią poznawać region z perspektywy kajaka albo zmoczyć się na wzburzonych falach podczas raftingu czekają fantastyczne trasy! Przez Małopolskę wije się nie tylko Wisła, ale również Skawa, Raba i Dunajec oraz ich liczne dopływy, na których można trenować kajakarstwo i rafting w najlepszym wydaniu! Bo sami powiedzcie - jakie inne miejsce w Polsce może pochwalić się trasami kajakowymi meandrującymi wśród gór? Posłuchajcie naszej rady – jeśli kajaki i pontony to tylko w Małopolsce!

Baseny termalne – idealny pomysł na relaks

Wody termalne to jeden z większych skarbów jakie w swoim wnętrzu skrywa Małopolska. Z głębi ziemi bucha woda pełna składników mineralnych, a Wy - dzięki prężnie funkcjonującym basenom termalnym – możecie zanurzyć się w niej po sam czubek głowy, pozwalając ciału na totalny relaks i wyciszenie. Gdzie są najlepsze baseny termalne w Małopolsce? Na Podhalu! Skalna kraina to nie tylko hardość idąca z gór, to też siła płynąca z wnętrza! Termy Chochłowskie, Termy Bukovina, Terma Bania czy Termy Szaflary – każde z pięknym widokiem, każde z mocą minerałów!

Małopolska czeka na Was w to lato z całą paletą wodnych atrakcji. Nie trzeba jechać nad morze, żeby korzystać z uroków wakacji nad wodą – tutaj też będziecie się świetnie bawić i wypoczywać! Obierzcie kurs na Małopolskę i popłyńcie z jej nurtem!

Więcej inspiracji na visitmalopolska.pl

Projekt sfinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie nad wodę w Małopolsce? - Dziennik Bałtycki

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto