Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki skierniewickiej PWSZ w tym roku przeniesiony na październik

red.
fot. roman bednarek
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach informuje, że w tym roku Festiwal Nauki nie odbędzie się tradycyjnie w maju, ale w październiku 2019 roku. Ma to związek ze zmianą formuły Festiwalu Nauki, w szczególności w zakresie powiązania go z innymi działaniami uczelni na rzecz środowiska.

Dobra informacja jest jednak taka, że w maju Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach, wraz z partnerami, organizuje następujące przedsięwzięcia:

1. 22 maja 2019 r. (8.30 – 15.30) wyjazd studyjny „Od nasionka do wyrębu” – miejsce Nadleśnictwa Radziwiłłów i Skierniewice – celem wyjazdu jest m.in. poznanie pracy leśników od hodowli lasu po jego wyrąb, ochrona lasu i produkcja surowca drzewnego, ochrona przyrody, nie tylko w rezerwatach przyrody, lecz również w lasach gospodarczych i w toku użytkowania zasobów.
Wyjazd studyjny przygotowany we współpracy z Nadleśnictwami Radziwiłłów i Skierniewice, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

2. 24 maja 2019 r. (12.30 – 15.30) seminarium „Ochrona zasobów genowych roślin ogrodniczych”. Miejsce: PWSZ w Skierniewicach, aula 342, budynek F.
Seminarium, w ramach którego zaprezentowana będzie najbardziej aktualna wiedza dotycząca ochrony zasobów genowych roślin, uprawianych przez człowieka od tysiącleci, a obecnie silnie narażonych na zapomnienie. Podczas seminarium zostaną przedstawione wyniki pracy wybitnych ekspertów, aktywnie zaangażowanych w gromadzenie, katalogowanie i propagowanie roślin uprawnych dawnych odmian. Seminarium będzie znakomitą okazją, by dotrzeć do źródła wiedzy i nasion bezcennych roślin, będących szansą na zdrowe odżywianie, adaptację do zmian klimatycznych i ochronę różnorodności biologicznej naszej planety.

Program seminarium przedstawia się następująco:
Ochrona zasobów genowych roślin ogrodniczych – Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej – Mariusz Chojnowski, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Ochrona roślinnych zasobów genowych ex situ oraz on farm – Denise F. Dostatny, IHAR, Radzików – 15 min. + dyskusja 5 min.
Reintrodukcja starych odmian i społeczne banki nasion – Mariusz Chojnowski, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Udostępnianie zasobów genowych roślin ogrodniczych – GRIN-Global INHORT – Anna Wawrzyniak, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Przerwa kawowa, poczęstunek
Dawne odmiany roślin warzywnych – E. Kapusta, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Dawne odmiany roślin sadowniczych – G. Hodun, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Dawne odmiany roślin rolniczych – Denise F. Dostatny, IHAR, Radzików – 15 min. + dyskusja 5 min.
Ochrona i wykorzystanie dzikich gatunków pokrewnych roślin uprawnych – Denise F. Dostatny, IHAR, Radzików – 15 min. + dyskusja 5 min.
Podsumowanie i zamknięcie seminarium.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Seminarium zorganizowane przy współpracy i pod merytoryczną opieką Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

3. 24 maja 2019 r. (17.30 – 22.00) ECOn – Ekologiczny Konwent Fantastyczny. Miejsce: Nadleśnictwo Skierniewice, Szkółka Leśna.
Organizowany już po raz piąty, ECOn jest ważnym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń rejonu Skierniewic. Jest to mini-konwent dla miłośników fantastyki, ale z dużym naciskiem na propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody, przyrodoznawstwa, survivalu, etnobotaniki i kuchni historycznej. W ramach ECOnu zawsze organizowany jest Wieczór Tolkienowski, na cześć rosnącej w Nadleśnictwie Skierniewice sosny tolkienowskiej – Meliany. ECOn organizowany jest przez partnerów: PWSZ w Skierniewicach, Nadleśnictwo Skierniewice, Cech Fantastyki SkierCon, Bibliotekę Miejską w Skierniewicach, W Miejskiej Kniei, Leśną Łąkę, Fundację Salix, którym bliskie są wyżej wymienione wartości.
W programie tegorocznego ECOnu między innymi:
Gry i konkursy tolkienowskie z nagrodami
Kuchnia staropolska i „dzika” 
Warsztaty survivalowe
Turniej gier planszowych z nagrodami
Ognisko
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

4. 27 maja 2019 r. (8.30 0 15.00) Konferencja „Wieloaspektowość edukacji ekologicznej w Bolimowskim Parku Krajobrazowym”. Miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne Esterka.

Tradycyjnie, majowa konferencja organizowana przez Bibliotekę PWSZ w Skierniewicach dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, bibliotekarzy i osób prowadzących edukację ekologiczną. Tegoroczna edycja konferencji poświęcona jest różnorodnym warsztatom edukacji ekologicznej.
Program konferencji:
8.00 – 8.30 Rejestracja uczestników w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Skierniewicach (biblioteka, budynek E, sala nr 109)
8.30 Wyjazd uczestników konferencji autobusem spod siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach do Gospodarstwa Esterka w gminie Nowy Kawęczyn, po drodze pobranie materiału do badań podczas warsztatów 
10.00 – 10.15 Otwarcie konferencji, powitanie gości i uczestników
10.15 – 14.00 Warsztaty prowadzone metodą rotacyjną:
Poznajemy różnorodność bezkręgowców wodnych BPK – Warsztat, Kinga Nowak, Agnieszka Pruszkowska
Poznajemy różnorodność ptaków BPK – Warsztat oraz wystawa eksponatów, Kinga Nowak, Agnieszka Pruszkowska
Przetwarzam nie marnuję - Warsztat, Katarzyna Stańczak
DARmowe ZIOŁA – Warsztat, Małgorzata Stańczak
Nasze wybory żywieniowe - Warsztat kulinarny Margerita Kahan
14.00 – 14.30 Obiad (wspólnie przygotowany podczas prac warsztatowych)
14.30 Powrót do Skierniewic, do siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto