Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dr Joanna Puławska odkrywcą nowego gatunku bakterii tumorogennych

Agnieszka Kubik
Dr Joanna Puławska z  bakterią skierniewicense (w pudełeczku)
Dr Joanna Puławska z bakterią skierniewicense (w pudełeczku) Agnieszka Kubik
Dr Joanna Puławska z Laboratorium Bakteriologii skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa, wspólnie z prof. Piotrem Sobiczewskim z IO oraz prof. Anne Willems z belgijskiego uniwersytetu w Gandawie, jest odkrywcą nowego gatunku bakterii tumorogennych.

Nie byłoby w tym niczego zaskakującego gdyby nie fakt, że bakteria została nazwana Rhizobium skierniewicense - na cześć naszego miasta. Bakteria została zatwierdzona przez Międzynarodowy Komitet Systematyki Prokariontów (ICSP).

Jak doszło do pierwszego w Skierniewicach i jednego z niewielu w Polsce odkrycia bakterii?
- Przez przypadek - śmieje się dr Joanna Puławska z IO. - Zajmuję się bakteryjnymi chorobami roślin, jedna z nich to guzowatość. Choroba sprawia, że rośliny rosną słabo lub w ogóle. Tak się złożyło, że w 1993 roku, zanim jeszcze podjęłam pracę w skierniewickim instytucie, prof. Piotr Sobiczewski wraz ze swoim zespołem izolował bakterie z guzów na chryzantemach. Te właśnie bakterie znalazły się w kolekcji, którą zwykle utrzymuje się wiele lat.

Dr Puławska do instytutu trafiła dwa lata później. Pisała doktorat dotyczący molekularnej charakterystyki bakterii wywołujących guzowatość.
- Natknęłam się na bakterie w kolekcji profesora Sobiczewskiego i po wielu żmudnych badaniach odkryłam, że są one inne niż te, które dotychczas znaliśmy - mówi pani doktor. - Okazało się, że to nowy gatunek.

Nazwa Rhizobium skierniewicense funkcjonuje od pół roku, choć badania nad opisaniem nowego gatunku i zatwierdzenie samej bakterii trwało wiele lat. Bakteria powędrowała już do uczonych w Japonii, Argentynie, Nowej Zelandii, Belgii i Francji. Jej odkrycie jej kroczkiem w rozwoju nauki.
- A ja mam ogromną satysfakcję - mówi dr Puławska. - Najbardziej cieszy mnie fakt, że moja praca jest moim hobby i wielką pasją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto