18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20-lecie Stowarzyszenia Szarych Szeregów [ZDJĘCIA]

Agnieszka Kubik, Edyta Cieślak
W ośrodku ekologicznym w Budach Grabskich trwa trzydniowy zlot Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Okazją jest 20-lecie powstania stowarzyszenia. W piątek, 14 czerwca, w Gimnazjum nr 1 uroczyście otworzono Izbę Pamięci o Szarych Szeregach.

Z inicjatywą stworzenia takiej Izby Pamięci wyszło samo gimnazjum, noszące imię Szarych Szeregów.

- Oryginalnych eksponatów nie mamy jeszcze wiele, ale to dopiero początek - mówi Dorota Pasik, dyrektor szkoły. - Chcemy, aby młodzież o patronie szkoły uczyła się nie tylko na wykładach, ale również miała kontakt z ludźmi, którzy tworzyli Szare Szeregi.

Skierniewickie Stowarzyszenie Szarych Szeregów liczy obecnie ok. 70 członków. - Te spotkania są bardzo wzruszające, ale z roku na rok coraz trudniej nam się spotkać - wyznaje Kazimierz Figat, wiceprzewodniczący stowarzyszenia. - Nasi członkowie są coraz starsi, a choroby nas nie omijają. Są jednak tacy, dla których nie ma nic ważniejszego niż przyjazd na zlot.

Zanim zawiązało się Stowarzyszenie Szarych Szeregów, Tadeusz Szafrański w Towarzystwie Przyjaciół Skierniewic zorganizował niezobowiązujące spotkanie. Plan miał taki, żeby w Skierniewicach powstał Krąg Seniorów ZHP. Do pracy zgłosili się ludzie, którzy harcerstwo mieli w sercu. Większość z nich w czasie II wojny światowej działała właśnie w Szarych Szeregach.

- Z czasem ta grupa powiększała się - wspomina Kazimierz Figat. - Inicjowała różne przedsięwzięcia i postanowiła uczcić pamięć przywódców z czasów okupacji. Ufundowano tablicę pamiątkową i 20 lat temu umieszczono ją w kościele garnizonowym. Na tę uroczystość przybył Stanisław Broniewski, pseudonim "Orsza" - dodaje. - To on, na obiedzie w Kasynie, zaproponował zawiązanie stowarzyszenia.

Listę założycielską podpisały 23 osoby. To one zaczęły przeszukiwać archiwalne dokumenty, aby ocalić od zapomnienia nazwiska ludzi zasłużonych dla Szarych Szeregów. Ich praca nie poszła na marne, bo udało się dotrzeć do wiadomości m.in. o Tadeuszu Dudzińskim, pseudonim "Zawieja", którego nazwisko znalazło się na tablicy w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W pamięci utrwali się też nazwisko Aleksandra Główki, żyjącego do dziś, a pochodzącego ze Skierniewic, ostatniego dowódcy Szarych Szeregów. Aleksander Główka jest Honorowym Obywatelem Skierniewic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto