Zmiana zasad segregowania odpadów wywołała zamieszanie. Ratusz łagodzi podwyżki „bonusem” za kompostowanie

nik
Archiwum
Już w pierwszych dniach od wejścia w życie, nowe zasady segregowania odpadów wywołały spore zamieszanie. Mieszkańcy są zdezorientowani, muszą dopiero nauczyć się nowych kolorów pojemników. Tymczasem ratusz próbuje złagodzić skutki podwyżki opłat, zwiększając zniżkę dla osób kompostujących bioodpady.

Od 1 stycznia weszły w życie nowe zasady segregowania odpadów. To konsekwencja ostatniego, ubiegłorocznego rozporządzenia Ministra Środowiska. Zmiany wprowadziły spore zamieszanie, zwłaszcza wśród osób zamieszkujących domki jednorodzinne.

- Przez lata mieliśmy trzy, a ostatnio cztery pojemniki i było jasne, co do nich można wrzucać - mówi nasza Czytelniczka, mieszkanka osiedla Zadębie. - Teraz poinformowano nas, że wszystko ulega zmianie.

Podobnych telefonów odbieramy więcej. Mieszkańcy nie wiedzą, czy sami mają zacząć wrzucać do poszczególnych kubłów odpady według nowych zasad, czy może dostaną nowe pojemniki.

- Śmieci zmieszane zawsze wrzucaliśmy do zielonego pojemnika, teraz mają trafiać do pomarańczowego. To co, mam je przekładać? - pyta nasza Czytelniczka. - Niby dostaliśmy do skrzynki jakąś ulotkę na ten temat, ale to wszystko jest niejasne.

Efekt? W dniu odbioru śmieci przed posesjami wystawione były pojemniki różnych kolorów - po staremu i po nowemu. Wszystkie jednak zostały opróżnione.

Ratusz uspokaja, że wprowadzenie zmian przebiegnie płynnie i bez kłopotów dla mieszkańców. Dostosowaniem pojemników do nowych wymagań ma się zająć spółka EKO-REGION, która przez kolejne 2 lata będzie odbierać odpady na terenie miasta.

- Każdy pojemnik zostanie oznaczony naklejką z nazwą rodzaju odpadu, jaki może do niego trafić - informuje ratusz.

Jednocześnie urzędnicy i pracownicy spółki apelują, żeby samodzielnie nie odklejać naklejek i nie przeklejać ich na inne pojemniki.

Co się zmienia?

Zmiany odczują przede wszystkim mieszkańcy domków jednorodzinnych. W zasadzie będą one kosmetyczne, obejmą przypisanie kolorów pojemników do poszczególnych rodzajów odpadów.

I tak zamiana kolorów dotyczy szkła oraz zmieszanych odpadów komunalnych. Te ostatnie dotąd wrzucaliśmy do pojemników zielonych, teraz zastąpią je zielone z pomarańczową klapą lub szare (antracytowe). Zgodnie z nowymi zasadami, do pojemników zielonych powinno odtąd trafiać szkło (wcześniej - właśnie w pomarańczowych). Zmiana dotyczy też pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Do tej pory był zielony z żółtą klapą, teraz zostanie zamieniony na cały żółty. Bez zmian pozostaje kolor brązowy, który cały czas będzie przypisany do bioodpadów). Nowością za to będzie dodatkowy niebieski worek, który ma służyć do zbiórki papieru i makulatury; te odpady będą odbierane raz w miesiącu.

Bonus za kompostowniki

Jednak najbardziej dotkliwą zmianą, jaka spotkała mieszkańców Skierniewic w 2020 roku, jest drastyczna - sięgająca prawie 250 proc. - podwyżka opłat za odbiór odpadów. Przez najbliższe 2 lata stawka od osoby za śmieci zbierane selektywnie wynosić będzie 20,60 zł. Zaoszczędzić mogą właśnie lokatorzy domków - pod warunkiem, że bioodpady będą gromadzić w przydomowych kompostownikach. Samorząd przewidział dla nich początkowo zniżkę na poziomie 1, a następnie podwyższył ją do 2 złotych. Niewiele w skali całkowitej opłaty dla np. czteroosobowej rodziny, która musi zapłacić co miesiąc ponad 80 złotych, ale zawsze jakaś ulga...

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Dodaj ogłoszenie