Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej ziemi. Polecamy zioła dla zdrowia, smaku i ozdoby

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Wiele ziół wygląda bardzo ładnie i można je sadzić nie tylko w ziołowych ogródkach, czy warzywnikach, ale także wykorzystać jako rośliny ozdobne. Szczególnie dobrze nadają się do tego zioła śródziemnomorskie, które w naturalnych warunkach rosną właśnie na skalistej, suchej ziemi i w słońcu. Takie warunki, które są trudne dla większości innych roślin, dla nich będą wprost idealne. Podpowiadamy, jakie zioła posadzić na słonecznym skalniaku.

Spis treści

Miejsce dla ziół w ogrodzie

Kiedy decydujemy się na uprawę ziół, przeważnie robimy to z myślą o wykorzystaniu ich jako przypraw czy w celach leczniczych. Traktujemy je więc użytkowo i najczęściej sadzimy w mniej eksponowanych miejscach. Ale przecież wiele ziół wygląda bardzo ładnie i z powodzeniem może służyć też jako rośliny ozdobne. Niektóre mają wręcz odmiany o dekoracyjnych liściach, a nie tracą przy tym na walorach smakowych czy prozdrowotnych. Dlatego warto je sadzić w miejscach, gdzie będzie można docenić ich urodę, np. na skalniaku.

Na co zwrócić uwagę, uprawiając zioła na skalniaku

Wiele popularnych ziół pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Rosną tam w palącym słońcu, na skalistej ziemi – dla nich więc warunki na skalniaku będą wprost idealne. Taki ziołowy skalniak musimy więc założyć w słońcu. Jednak znaczenie mają też kamienie, jakie na nim umieścimy – dla ziół będą szczególnie odpowiednie wszelkie skały wapienne oraz piaskowce, natomiast unikajmy granitów, które mają kwaśny odczyn.

Zimowanie ziół na skalniaku

Niektóre z ziół, które warto posadzić na skalniaku, są wieloletnie i w miarę odporne na mróz, a nasz skalniak mogą zdobić przez lata. Należy do nich np. lawenda czy cząber górski. W przypadku innych sporo zależy od gatunku i odmiany. Tak jest m.in. z macierzanką (tymiankiem) – piaskowa czy zwyczajna przezimuje bez problemu, natomiast tymianek właściwy czy cytrynowy jest nieco mniej odporny na niskie temperatury. Podobnie oregano, czyli lebiodka pospolita – czysty gatunek jest odporny na mróz, natomiast ozdobne są bardziej wrażliwe. Szałwia przetrwa łagodne zimy, a rozmaryn – w cieplejszych regionach kraju. Jednak nawet jeśli zioła mamy potraktować jako rośliny sezonowe, i tak warto je sadzić. Jednocześnie przepuszczalne podłoże, jakie jest na skalniakach, bardziej sprzyja zimowaniu tych roślin, niż jeśliby rosły w ogrodowej ziemi (zimą wyjątkowo źle znoszą mokre podłoże).

Zioła z nasion lub sadzonek

Zioła na skalniak można wyhodować z nasion. Większość należy posiać na rozsady wiosną, w domu. Wyjątkiem jest lawenda, której nasiona wymagają okresu przechłodzenia i najlepiej ją posiać wprost do gruntu jesienią. Ale sadzonki ziół bez problemu kupimy, poczynając od wiosny. Możemy wtedy też wybierać w dekoracyjnych odmianach.

Wykorzystanie ziół ze skalniaka

Zioła rosnące na skalniaku oczywiście można wykorzystywać leczniczo i jako przyprawy. Jeśli będziemy systematycznie przycinać ich pędy, to nie dość, że będziemy mieć świeże zioła na co dzień, to w dodatku rośliny będą ładnie się rozkrzewiać. Pamiętajmy tylko, żeby tych, które mają zimować, nie ścinać jesienią, bo łatwiej przemarzną. Nie obrywajmy też ich liści, tylko ścinajmy wierzchołki pędów.

Wszystkie te zioła zawierają olejki eteryczne i pachną całe rośliny, nie tylko ich kwiaty. Te natomiast są bardzo miododajne.

Jakie zioła posadzić na słonecznym skalniaku?

Na słonecznym i suchym skalniaku warto sadzić te zioła, które lubią przepuszczalną i niezbyt mokrą ziemię oraz słońce. Zrezygnujmy z mięty, melisy, bazylii, lubczyku czy koperku, które potrzebują więcej wody. Kliknij w zdjęcie poniżej i zobacz, jakie zioła posadzić na skalniaku.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej ziemi. Polecamy zioła dla zdrowia, smaku i ozdoby - RegioDom.pl

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto