Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żelazne Pierścienie i muzyka poważna w Starachowicach [ZDJĘCIA]

/CuK/
Podczas konferencji prasowej, od prawej:, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, starosta Piotr Babicki i dyrektor Paweł Kołodziejski
Podczas konferencji prasowej, od prawej:, wicestarosta Dariusz Dąbrowski, starosta Piotr Babicki i dyrektor Paweł Kołodziejski Kazimierz Cuch
W niedzielę 22 marca, w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, po rozdaniu o 16.00 nagród gospodarczych starosty starachowickiego pod nazwą „Żelazne Pierścienie”, o 17.00 odbędzie się koncert towarzyszący 24. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena. Wstęp wolny!

Na specjalnej konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym w Starachowicach mówili o tym: starosta Piotr Babicki, wicestarosta Dariusz Dąbrowski i Paweł Kołodziejski- dyrektor starachowickiego muzeum.

Nagroda gospodarcza dla przedsiębiorstw i przedsiębiorców „Żelazny Pierścień” honoruje tych, którzy rozwijają własny biznes, dają zatrudnienie, rozwijają miasto i powiat. Ma być podziękowaniem dla osób, które nie wahały się podjąć ryzyka i rozpocząć działalność w trudnych latach.

Nagroda jest przyznawana przez kapitułę na czele ze starostą Piotrem Babickim, w czterech kategoriach przedsiębiorstw i przedsiębiorców: dla mikroprzedsiębiorstw, dla małych firm, średnich i dużych. Statuetka ma formę wymyślona przez starachowickiego rzeźbiarza Leszka Drożdża. Nawiązuje do odnalezionych w latach trzydziestych ubiegłego wieku żelaznych pierścieni.

Koncert

Po rozdaniu nagród odbędzie się pierwszy koncert towarzyszący rozpoczynającemu się 29 marca 24. Wielkanocnemu Festiwalowi Ludwiga van Beethovena. Festiwal to impreza organizowana przez Stowarzyszenie imienia Ludwiga van Beethovena kierowane przez żonę Krzysztofa Pendereckiego, Elżbietę Penderecką. W tym roku oferta organizatorów dla zorganizowania imprez towarzyszących trafiła do 10 miast w Polsce, w tym do Starachowic, jako jedynego miasta w województwie świętokrzyskim. Jak zaznaczył Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ten koncert, jako pierwszy będzie otwierał ten cykl imprez towarzyszących. W programie koncertu znajdzie się głównie twórczość Fryderyka Chopina. Wykonawcami będzie troje młodych pianistów, ale już utytułowanych, nagradzanych w Polsce i w Europie. Są to: Aleksandra Świgut, Krzysztof Książek i Adam Goździewski. 

Krzysztof Książek

Laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz dwóch nagród pozaregulaminowych XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest wychowankiem S. Wojtasa w Akademii Muzycznej im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie kontynuuje studia u A. Verdiego w Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Zdobył wiele nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Koncertował m.in. na festiwalach: „Chopin i jego Europa”, Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, a także w Japonii, RPA, USA i wielu krajach Europy. Jest stypendystą ministerstw Nauki oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Pro Musica Bona” i programu Młoda Polska. W 2014 r. został wyróżniony Stypendium Krystiana Zimmermana. Nagrał trzy płyty z muzyką Fryderyka Chopina w tym ostatnią w serii The Real Chopin Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina nagraną na kopii warszawskiego fortepianu Fryderyka Chopina: Buchholtza z ok. 1825 roku, gdzie prezentuje również utwory Karola Kurpińskiego. Krzysztof Książek jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Aleksandra Świgut

 Laureatka I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (II nagroda, 2018). W sezonie koncertowym 2020/2021 wystąpi z Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVII wieku w Concertgebouw w Amsterdamie, Sinfonią Varsovią w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, a także z recitalami fortepianowymi w Londynie, Francji, Amsterdamie, Sydney i w LaVerdi w Mediolanie. Studiowała w UMFC w klasie Piotra Palecznego, Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały, a także Guildhall School of Music w Londynie w klasie Davida Dolana. Doktorantka w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W sierpniu 2019 roku wystąpiła ze znakomitym recitalem fortepianowym na Międzynarodowym Festiwalu ,,Chopin i Jego Europa”. Była wielokrotnie nagradzana na konkursach pianistycznych m.in. w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie oraz Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Adam Goździewski

Jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Joanny Ławrynowicz-Just oraz w klasie kameralistyki Krystyny Makowskiej- Ławrynowicz. Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Estonii (Narwa, Grand Prix, EMCY Prize, 2014), Macedonii (Ochryda, Grand Prix i Złoty Medal, 2014), Polsce, Rosji, Słowenii, na Ukrainie i we Włoszech. W 2017 roku otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy, a także tytuł laureata Estrady Młodych 51. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jako solista i kameralista koncertował w wielu miastach w Polsce, a także w Düsseldorfie, Genewie, Gifu, Hammamatsu, Mediolanie, Moskwie, Oslo, Paryżu, Szanghaju, Tallinnie, Tiranie. Nagrania jego występów były transmitowane przez Polskie Radio, Radio France Musique oraz Estońskie Radio i Telewizję (ERR). Z zamiłowaniem uprawia muzykę kameralną. Z wielką pasją oddaje się również wykonawstwu historycznemu, grając na klawesynie oraz na fortepianach z epoki. Wielokrotnie nagradzany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na starachowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto