Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żegnaj zimo. Tak 40 lat temu witaliśmy nadchodzącą wiosnę

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zwyczaj topienia Marzanny, który my dorośli pamiętamy doskonale ze swojego dzieciństwa, naszym dzieciom, ze względu na postulat niezaśmiecania środowiska staje się coraz bardziej daleki. Przypomnijmy sobie, jak uczniowie i harcerze przywoływali nadchodzącą wiosnę przeszło 40 lat temu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. W galerii uważny obserwator wyśledzi zapewne dwie prawdziwe perełki: pochodzące sprzed II wojny światowej fotografie z terenu Górnego Śląska.

Obrzęd topienia lub palenia Marzanny zwanej też Moreną, Marzoniokiem, Śmiercią, Śmiercichą lub Śmierztką zanim stał się zabawą powszechną wśród uczniów i harcerzy, kultywowany był głównie w Wielkopolsce, na Śląsku, w okolicach Żywca, na Podhalu oraz zachodniej Małopolsce. W innych regionach Polski występował sporadycznie.
Sporządzona ze słomy kukła, często obleczona w płótno, strojna w świąteczne ubranie obnoszona była od domu do domu przez dzieci (w niektórych regionach były to tylko dziewczęta), by z każdego gospodarstwa zabrała ze sobą wszystko co złe. Gdy Marzanna została już obarczona nieszczęściami wszystkich mieszkańców, dzieci w korowodzie wynosiły ją poza granice wsi, zrywały z niej ubranie, podpalały i płonącą wrzucały do rzeki. Ważne przy tym było, by wracając nie oglądać się za siebie, nie przyglądać się resztkom Marzanny, ani, broń Boże, ich nie dotykać, gdyż nawet fragment Śmiercichy mógł się potem mścić sprowadzając nieszczęścia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto