Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdrowie w telefonie. Bezpłatne aplikacje od NFZ które ułatwią właściwy styl życia, diety, wizyty lekarskie i kontrolę schorzeń

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Właściwy styl życia i profilaktyka wielu chorób są dużo łatwiejsze jeśli mamy jedną z bezpłatnych aplikacji przygotowanych dla pacjentów przez NFZ i Centrum e-Zdrowia.

Bezpłatne aplikacje na telefon, które pomogą dbać o zdrowie

W utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowej diety pomóc mogą aplikacje przygotowane przez NFZ i Centrum e-Zdrowia. Są też aplikacje dla osób z chorobami przewlekłymi, bólami stawów i kobiet w ciąży.

Aplikacje przygotowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Centrum e-Zdrowia to nowy sposób dzięki któremu łatwiej jest zadbać o zdrowie. Dzięki nim we własnym telefonie znajdziemy przepisane na przeziębienie recepty, gotowy plan zbilansowanej diety, czy domowy program treningowy. Są też aplikacje dla kobiet w ciąży, osób z przewlekłymi schorzeniami lub bólami kręgosłupa i stawów.

mojeIKP - aplikacja dla każdego pacjenta

Przygotowana przez Centrum e-Zdrowia aplikacja mojeIKP to podstawowa aplikacja każdego pacjenta w Polsce. Pozwala ona na szybki dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, a dzięki temu użytkownik ma łatwy dostęp do wszystkich wystawionych recept i skierowań. Znajdzie też w niej też kody QR, które można pokazać w aptece zamiast podawania farmaceucie numeru PESEL.

Aplikacja mojeIKP ma też wiele dodatkowych funkcji. Pokieruje użytkownika przez proces udzielania pierwszej pomocy, pozwala też na łatwy dostęp do przygotowanych przez NFZ planów dietetycznych z portalu diety.nfz.gov.pl. Diety te oparte są na uważanej obecnie za najzdrowszą diecie DASH opartej o produkty o małym stopniu przetworzenia. NFZ przygotował wersje dla osób o różnych potrzebach jest więc np. plan DASH Hashimoto, DASH Cukrzyca czy DASH Nadciśnienie.

W tej aplikacji znajdziemy też program treningowy „8 tygodni do zdrowia” złożony z cyklu treningów dla początkujących, które można wykonać samodzielnie w domu. Aplikację mogą używać też osoby z Ukrainy – jej język dostosowuje się automatycznie do języka ustawionego w telefonie.

Moje Zdrowie Plus - aplikacja dla osób z chorobami przewlekłymi

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował też aplikacje specjalistyczne dla osób ze szczególnymi problemami zdrowotnymi. Jedną z nich jest Moje Zdrowie Plus - aplikacja przeznaczona dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, przewlekła choroba wieńcowa, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Aplikacja jest tak skonstruowana, by pomóc użytkownikowi utrzymać te choroby pod kontrolą. Złożona jest z modułów poświęconych diecie, lekom, aktywności fizycznej oraz parametrom życiowym. Podpowiada też przepisy na zdrowe posiłki, a także pozwala też dodać własne potrawy i zliczyć spożyte wraz z nimi kalorie i składniki odżywcze. Jeśli jemy niezdrowo, zapominamy o lekach lub zbyt mało się ruszamy, zaalarmuje nas.

Moje Fizjo Plus -aplikacja dla osób z bólami kręgosłupa, barków lub bioder

Aplikacja Moje Fizjo Plus to propozycja dla osób borykających się z bólami kręgosłupa, barków lub bioder. Aplikacja zawiera gotowe plany ćwiczeń, które można dopasować do konkretnych dolegliwości i stanu zdrowia. Ćwiczenia przedstawione są w formie filmików, by łatwo było je odwzorować. W aplikacji znajdziemy też instrukcje dotyczące automasażu i wiele porad fizjoterapeutów.

Tu znajdziesz informacje i linki do pobrania aplikacji Moje Fizjo Plus

Sweet Pregna - aplikacja dla kobiet w ciąży zagrożonych cukrzycą ciążową

Sweet Pregna to aplikacja dla kobiet w ciąży pozwalająca walczyć z cukrzycą ciążową. Aplikacja pozwala monitorować stan zdrowia ciężarnej. Zawiera dzienniczek samokontroli i bazę wiedzy o cukrzycy ciążowej i prawidłowej diecie w ciąży. Aplikacja proponuje dostosowane do okresu ciąży posiłki oraz zlicza ich wartości odżywcze. Zawiera też odpowiednie dla kolejnych trymestrów i bezpieczne dla mamy i dziecka ćwiczenia fizyczne.

CanCell Cancer - aplikacja dla osób z ryzykiem choroby nowotworowej

Natomiast aplikacja CanCell Cancer ma zminimalizować szansę zachorowania na nowotwory i przeznaczona jest głównie dla pacjentów z grup ryzyka. Po wypełnieniu ankiety oszacuje ryzyko zachorowania użytkownika na raka jelita grubego, raka piersi i raka jajnika. Aplikacja oceni też styl życia użytkownika i zachęci do jego poprawy: odpowiedniej aktywności, antynowotworowej diety czy rzucenia papierosów. Przypomni też o regularnych badaniach profilaktycznych, a dzięki lokalizacji telefonu aplikacja pomoże odnaleźć w najbliższej okolicy placówki wykonujące badania profilaktyczne takie jak cytologia czy mammografia, czy nawet badania genetyczne.

Tu znajdziesz informacje i link do pobrania aplikacji CanCell Cancer

Wszystkie aplikacje są dostępne na telefony i tablety zarówno z systemem Android jak i systemami iOS. Można je ściągnąć ze sklepów App Store jak i Google Play. Zarówno ich pobranie jak i korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne. Ponieważ zawierają wrażliwe dane medyczne, użytkownicy mogą dodatkowo zabezpieczyć dostęp hasłem lub numerem PIN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto