Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarobki w branży produkcyjnej. Porównaj stawki na popularnych stanowiskach

OPRAC.: AB
Na jakie stawki mogą liczyć pracownicy z branży produkcyjnej? Jak rozkładają się płace w trzech najpopularniejszych wśród studentów miastach? 

 Oto wynagrodzenia specjalistów od produkcji i jakości w motoryzacji, przemyśle maszynowym i lotniczym.
Na jakie stawki mogą liczyć pracownicy z branży produkcyjnej? Jak rozkładają się płace w trzech najpopularniejszych wśród studentów miastach? Oto wynagrodzenia specjalistów od produkcji i jakości w motoryzacji, przemyśle maszynowym i lotniczym. Bert Christiaens/ Pexels.com
Ile można zarobić w firmie produkcyjnej? Czy opłaca się szukać pracy w przemyśle? Przedstawiamy raport płacowy branży produkcyjnej.

Eksperci Grafton Recruitment sprawdzili, ile można zarobić w branży przemysłowej. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej sektorom związanym z motoryzacją, maszynami i lotnictwem. Jak wskazuje Magorzata Paluch, właścicielka MAPio szkolenia i usługi, spowolnienie gospodarcze, stanowiące konsekwencję kolejnych lockdownów, doprowadziło do zamykania lub ograniczania działalności poszczególnych firm, zwłaszcza tych z najbardziej dotkniętych branż, np. HoReCa, czyli sektora hotelarskiego i gastronomicznego (z ang. Hotel, Restaurant, Catering/Café). Pracownicy, którzy stracili pracę przez COVID-19, często są otwarci na zmianę branży, a nawet zaniżenie swoich oczekiwań odnośnie wynagrodzenia.

Epidamia COVID-19 mocno uderzyła w branżę produkcyjną. Zostały przerwane łańcuchy dostaw i wiele firm wstrzymało produkcję, co odbiło się na sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Sylwia Gołuchowska, HR Director w Deceuninck Poland, wymienia czynniki, które wpłynęły na pogorszenie się sytuacji rynkowej:

  • niepewną sytuację zdrowotną, związaną z pandemią,
  • wzrosty cen energii i paliw,
  • wzrost cen materiałów budowlanych,
  • rosnącą inflację konsumencką.

Magorzata Paluch podkreśla, że wiele osób obawia się zmiany pracy. - Zdarza się, że nawet jeśli kandydaci deklarują chęć zmiany pracy, skuszeni wyższym wynagrodzeniem czy lepszymi perspektywami rozwoju, ostatecznie nie decydują się na przyjęcie oferty. Obawiają się, iż w przypadku spowolnienia gospodarczego nowy pracodawca może zdecydować się na redukcję etatów, a w takim przypadku to oni, jako nowi pracownicy, zostaną w pierwszej kolejności objęci zwolnieniami – wyjaśnia cytowana w "Raporcie płacowym branży produkcyjnej. Przemysł 2021" Grafton Recruitment Magorzata Paluch.

Według ekspertki wyzwaniami, przed jakimi pracodawcy stanęli w okresie pandemii, są przede wszystkim: praca zdalna oraz automatyzacja, która w konsekwencji może prowadzić do redukcji etatów. - Wydaje się, iż otoczenie społeczno-gospodarcze nie obiecuje świetlanych perspektyw dla rozwoju branży produkcyjnej – wskazuje właścicielka MAPio szkolenia i usługi. Jak dodaje, maleje presja płacowa ze strony pracowników, co może ułatwić pracodawcom pozyskanie wykwalifikowanych rąk do pracy.

Z kolei Radosław Drzewiecki, założyciel Leanpassion podkreśla, że po raz pierwszy w historii Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy, realizowanego rokrocznie przez jego firmę we współpracy z Openfield i Grafton Recruitment, pracownicy zaczęli wyrażać nowe oczekiwania względem przełożonych. W pandemii okazało się, że dla zespołu ważne jest, aby lider dbał o integrację zespołu i jego efektywność, a także wykazywał znajomość misji, wizji i celów strategicznych organizacji. Ponadto pracownicy zadeklarowali większą chęć do polecenia swojego pracodawcy niż w latach ubiegłych.

Krzysztof Warzęcha, managing director w Metallurgy Polska, przypomina, że duże perspektywy na znalezienie pracy występują w branży SSC, gdzie zatrudnienie przekroczyło już 360 tys. Zagraniczne firmy chętnie inwestują w naszym kraju ze względu na niższe niż w Europie Zachodniej wynagrodzenia (w zależności od obszaru, stawki są mniejsze o 50-70 proc.). Wyjątek od reguły stanowi branża IT – specjaliści w Polsce zarabiają średnio o 25 proc. mniej niż ich konkurenci z zachodu. Według Krzysztofa Warzęchy uspokoiła się również sytuacja w przemyśle hutniczym, którym początkowo zachwiała pandemia. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy cieszą się stabilizacją. Jak dodaje ekspert, pracodawcy mają problem ze znalezieniem pracowników z wąskich specjalizacji, np.z doświadczonych wdrożeniowców SAP Inteligent RPA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki w branży produkcyjnej. Porównaj stawki na popularnych stanowiskach - Strefa Biznesu

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto