Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa "Kapsuły życia" w Makowskim Centrum Kultury

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Makowskie Centrum Kultury
W Makowskim Centrum Kultury można oglądać fotografie autorstwa Inny Dmyterczuk. Składają się one na wystawę „Kapsuły życia”.

Jak artystka sama o sobie pisze: „W kręgu moich zainteresowań jest: botanika, rośliny oraz całe spektrum ich praktycznego wykorzystania od kuchni, przez leki do tworzenia łyżek czy tkanin. Sztuka użytkowa, fotografia, rysunek, grafika komputerowa”. Wspomniane zainteresowania doskonale widoczne są na wystawie w Makowskim Centrum Kultury, którą można oglądać od niedzieli (2 października).

Pierwszą publiczną prezentację wystawa miała dokładnie pięć lat temu w Centrum Kultury "Zamek" we Wrocławiu. Od tego czasu podróżowała po całej Polsce. Podczas makowskiego otwarcia Inna Dmyterczuk mówiła o tym co ją fascynuje w świecie roślin:

- Roślina skupia całą swoją moc by wytworzyć nasiona. Zbieramy je, sadzimy, pielęgnujemy, także niszczymy, gdy są niepożądane. Potrafią latami leżeć w ziemi czekając na odpowiednie warunki, a potrzebują nie wiele, trochę ciepła, wody i słońca by uwolnić swoją "tajemnicę". Kapsuły życia – nasiona – wyjaśniała artystka tytuł wystawy.

- Wydają się takie niepozorne, jednak jak mali żołnierze, po to, by zdobywać nowe tereny i łatwiej przyczepiać się do podłoża wyposażone są w szereg rozwiązań typu haczyki, spadochroniki, kolce czy zalążki. I to doskonale ukazała Inna na swoich fotografiach. Wszystkie nasiona, bez wyjątku, mają jedno zadanie - ochronić swoją zawartość do momentu, gdy pojawią się właściwe dla danego gatunku warunki – dodała Katarzyna Mikulska z Makowskiego Centrum Kultury.

Wystawie fotografii towarzyszą prace Anety Kusiak, która łączy ceramikę z naturalną formą - korzeniami, gałęziami, pniami czy suszem roślin. Na wystawie można też zobaczyć jej tkaniny, na których naniosła wzory roślinne – ecoprinting.

- Jak można zauważyć prócz ukrytej w sobie mocy posiadają różnorodne, inspirujące i często unikalne, także w obrębie gatunku, wzory i kształty. To jest bardzo inspirujące. Niektóre nasiona przypominają jaja smocze a inne żuki – mówi Aneta Kusiak.

Wystawę można oglądać do 28 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto