Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyróżnienia i odznaczenia na spotkaniu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Skierniewicach

Agnieszka Kubik
W poniedziałek w siedzibie ZNP przy ul. Senatorskiej miało miejsce szczególne spotkanie. Koło emerytów i rencistów ZNP uczciło Święto Edukacji Narodowej i 60. Rocznicy powołania Krajowej SEiR. Poniżej lista wyróżnionych i nagrodzonych oraz referat przewodniczącej Marii Charążki.

Sekcja Krajowa powstała 10 X 1957 r. podczas zjazdu 42 delegatów reprezentujących 10886 wszystkich emerytów działających wówczas bez formalnego umocowania przy ogniwach ZNP.

Początkowo ta Sekcja Centralna zajmowała się głównie organizacją sekcji terenowych oraz pomocą prawną, obroną osób pokrzywdzonych. W trudnych powojennych czasach organizacja związkowa dawała oparcie nauczycielom po zaprzestaniu pracy zawodowej oraz nadzieję na poprawę bytu.

W trakcie tych 60 lat zmieniły się nazwy, struktura organizacyjna, ale w centrum zainteresowania sekcji zawsze była troska o poprawę warunków materialnych emerytów oświaty, działalność socjalna, pamięć o nauczycielach tajnego nauczania oraz działalność kulturalno-oświatowa i turystyka.

I nasza Sekcja Emerytów i Rencistów działająca przy Oddziale Powiatowym ZNP w Skierniewicach stara się te zadania realizować. Zabiegając o umacnianie wspólnoty koleżeńskich, więzi, emeryci mogą liczyć na doraźną pomoc zarówno ze strony koleżeństwa z sekcji, jak też w przypadkach trudności życiowych- korzystać z zapomóg pieniężnych przyznawanych przez Zarząd Oddziału Powiatowego, a w sytuacjach szczególnie trudnych- z funduszu specjalnej pomocy Zarządu Głównego ZNP.

Z okazji jubileuszu godzi się przypomnieć przynajmniej kilkoro aktywnych działaczy, których wspominamy z szacunkiem i podziękowaniem za ich pracę na rzecz organizacji związkowej, a sekcji w szczególności.

Jakże nie pamiętać Kol. Anieli Makulskiej- wieloletniej Prezes naszego Oddziału, niezwykle życzliwej wobec nauczycieli. Odejście „Pani Niusi” w 2001 r. odnotowano w kronikarskich zapiskach jako niepowetowaną stratę.
Należy wspomnieć osobowość Walerii Bartnik, Aleksandry Konarskiej, Wincentego Trębskiego i wielu jeszcze nauczycieli powojennego pokolenia, którzy odeszli na wieczną wartę, a działali w bardzo trudnych warunkach lokalowych. To starania związkowych aktywistów doprowadziły do powstania dzisiejszej siedziby, gdzie wygospodarowano również to pomieszczenie dla Klubu Nauczyciela. Tutaj odbywają się nasze comiesięczne spotkania, zarówno tematyczne, jak również towarzyskie przy herbacie, kawie, ciastku, a czasem i lampce szampana, kiedy fetujemy jubilatów czy solenizantów.

W ciągu roku honorujemy ważne daty z historii Polski i naszego miasta, a także święta jak Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, 3 Maja,11 Listopada, Dzień Edukacji Narodowej, spotkania wigilijne, Nowy Rok.

Zawsze staramy się godnie żegnać odchodzących na wieczną wartę. Pamiętamy ciągle o nauczycielach, którzy w ciężkich latach wojny podjęli tajne nauczanie. Na naszym terenie już od wielu lat nie ma żyjących nauczycieli TON, ale na naszym cmentarzu są mogiły 9 z nich. Wyrazem pamięci są zapalane w Święto Zmarłych znicze, stawiane też pod tablicą zamieszczoną ku ich upamiętnieniu na budynku Senatorska 12.

(Delegacja uczestników spotkania umieściła tam zapalony znicz).

Niewątpliwym wiadomym osiągnięciem naszej związkowej organizacji było wydanie 3-częściowej publikacji „Tajne nauczanie w powiecie skierniewickim w czasie okupacji”. Przyświecało jej motto: „Ocalić od zapomnienia”.
To wydawnictwo sfinansowane przez Oddział stanowiło uhonorowanie obchodów najpierw 70. rocznicy TON, jak też 75-lecia również uroczyście świętowanego. Zespołem redakcyjnym (złożonym głównie z emerytów) kierował Honorowy Obywatel Skierniewic prof. dr habilitowany Włodzimierz Kamiński. Wydawnictwo jest dostępne w siedzibie ZNP.

Życie się toczy, a w miarę upływu czasu nieubłaganie odchodzą działacze, których z żalem wspominamy jako niezwykle ofiarnych, aktywnych członków zarządów sekcji w minionych latach, zasłużonych dla ZNP.

A oto oni:
Koleżanka Wiesława Boratyńska,
Koleżanka Janina Nagrodzka,
Kolega Zdzisław Grochulski,
Koleżanka Teresa Skowrońska,
Koleżanka Marianna Kowalczyk,
Koleżanka Barbara Delekta.

Cześć ich pamięci !

Szczęśliwie jest w naszym gronie stulatka Koleżanka Aleksandra Skarżyńska (dziś nieobecna z powodu zdrowotnej niedyspozycji po operacji), która również w minionych latach aktywnie udzielała się w pracach Sekcji i Oddziału.
14 X w Dniu Nauczyciela delegacja ZNP uczciła Jej jubileusz.

5 X b.r. w Warszawie, w siedzibie Zarządu Głównego ZNP odbyły się centralne uroczystości z okazji jubileuszu 60-lecia Krajowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP.

Dziś, tj. 17 X rocznicę tę świętujemy na poziomie naszego Oddziału.
Przy tej okazji wypada podziękować za znakomitą współpracę Zarządu Sekcji z Kierownictwem Oddziału. Tak było za czasu prezesury sprawowanej przez Kolegę Kazimierza Nowakowskiego ( obecnie Honorowego Prezesa Oddziału Powiatowego), jak też obecnie, kiedy pracami kieruje Koleżanka Urszula Adamczyk. Opracowała Maria Charążka

I OSOBY, KTÓRYM NADANO ODZNAKĘ ZA 50-LETNIĄ PRZYNALEŻNOŚĆ

DO ZNP:
1. MARIANNA BOTUL
2. BARBARA DELEKTA
3. ALICJA FRANKIEWICZ
4. TERESA JAKÓBCZYK
5. DOROTA KALISIAK
6. MARIANNA KLEMBA
7. BARBARA LIBAŁ
8. EWA NAJMANOWICZ
9. EWA RESZKA
10. BARBARA ROŻEJ
11. TERESA STRUSKA

II CZŁONKOWIE ZNP, KTÓRZY Z DNIEM 1 WRZEŚNIA 2017 R. PRZESZLI NA

EMERYTURĘ:
1. TERESA PETRYNOWSKA - PRZEDSZKOLE NR 4
2. ZOFIA BARAN – PRZEDSZKOLE NR 4
3. GRAŻYNA KONARSKA – PRZEDSZKOLE NR 10
4. ESTERA KONOPKA – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
5. MARIA JAGODA – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2
6. MAŁGORZATA CHOJECKA – PRZEDSZKOLE NR 1
7. TERESA ROLIK – SZKOŁA PODSTAWOWA BOLIMÓW
8. BOGUSŁAWA DYLEWSKA – SZKOŁA MUZYCZNA
9. BEATA WIĘCKOWSKA – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
10. IRENA BYSYNGER – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
11. MARIA LASKA – PRZEDSZKOLE NR 8
12. JADWIGA MAJKA – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 9
13. ANNA PRZYBYŁ – PRZEDSZKOLE NR 1

III CZŁONKOWIE ZNP, KTÓRZY NALEŻĄ DO ZNP OD PONAD 60 LAT:
1. JADWIGA MICHALAK – 71 LAT
2. EDWARD ZASĘPA – 68 LAT
3. TERESA DROŻDŻEWSKA – 67 LAT
4. MARIA BOROWIAK – 67 LAT
5. MAŁGORZATA JĘDRYKA – 67 LAT
6. ALEKSANDRA SKARŻYŃSKA – 67 LAT
7. WACŁAW KORDEL – 67 LAT
8. STANISŁAWA KOŁODZIEJEK – 66 LAT
9. MIROSŁAW TYTZ – 66 LAT
10. KAROLINA NIŻNIKOWSKA – 66 LAT
11. JAN ZARĘBSKI – 66 LAT
12. HALINA GRZEGORCZYK – 65 LAT
13. HENRYK AUGUSTOWSKI – 65 LAT
14. MARTA SUPEŁ – 65 LAT
15. KRYSTYNA KORDEL – 65 LAT
16. JERZY CHRUSTOWSKI – 64 LATA
17. JANINA ROSIAK – 64 LATA
18. WŁADYSŁAW KRAK – 64 LATA
19. IRENA ZIENKIEWICZ – 63 LATA
20. JÓZEFA ŻELAZNA – 63 LATA
21.STANISŁAWA ZARĘBSKA – 63 LATA
22. KAZIMIERZ NOWAKOWSKI – 62 LATA
23. KRYSTYNA KWIECIŃSKA – 61 LAT
24. ALEKSANDRA CHRUSTOWSKA – 61 LAT.
25. ANNA KARDA – 61 LAT
26. ANDRZEJ DYŚKO – 61 LAT
27. CZESŁAWA KACZMAREK BRONCLIK – 60 LAT
28. ADRIANA DURSKA - 60 LAT

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto