Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowo sucha wiosna sprzyja powstawaniu pożarów. Strażacy apelują o nie wypalanie traw

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
W ostatnich tygodniach prawie codziennie strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach informują o pożarach w rolnictwie. Od początku 2022 roku odnotowano aż 28 pożarów nieużytków, poboczy, nasypów, upraw rolnych, stert, stogów, czy budynków. Zwykle podczas podobnych zdarzeń nie ma osób poszkodowanych, jednak w ubiegłym tygodniu podczas akcji gaśniczej na terenie posesji w Podsokołowie strażacy znaleźli starszego mężczyznę bez oznak życia, którego faktyczną przyczynę śmierci ustala prokuratura.

Podczas całego 2021 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach odnotowała 78 pożarów w rolnictwie. Przez pierwsze trzy miesiące roku 2022 było ich już 28. Za co najmniej połowę pożarów w sposób świadomy lub nieumyślny odpowiada człowiek.

- Według statystyk, w ubiegłym roku na 218 wszystkich pożarów, człowiek był odpowiedzialny w 108 przypadkach – mówi kpt. Bartłomiej Wójcik, oficer prasowy KM PSP Skierniewice. - Ze względu na suszę obecnie ten odsetek jest jeszcze bardziej niekorzystny. Z 54 pożarów odnotowanych w tym roku 33 spowodowane były nieświadomym lub umyślnym działaniem człowieka.

Tegoroczna wiosna jest wyjątkowo sucha. W wielu obszarach monitorowanych przez Lasy Państwowe występuje najwyższy możliwy stopień zagrożenia pożarowego lasów. Strażacy co roku apelują do rolników, by nie wypalali traw. Przy obecnych warunkach atmosferycznych jest to szczególnie niebezpieczne.

- Wypalanie traw jest przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób – przestrzega kpt. Bartłomiej Wójcik. - Często w rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeb, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany kierunku wiatru, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje rów­nież bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Prócz sprowadzania niebezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz utraty dobytku wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym.

– Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt -wymienia oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach.

Przypominamy: zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Rolnik uporczywie wypalający trawy może także stracić dopłaty unijne do upraw.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto