Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycofany lek niebezpieczny dla pacjentów. Decyzja GIF dotyczy wszystkich dawek produktu leczniczego. Podajemy numery serii

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wycofany lek podawany jest dożylnie, musi więc spełniać niezwykle wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości.
Wycofany lek podawany jest dożylnie, musi więc spełniać niezwykle wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości. ocskaymark/123RF
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek z dekarbazyną we wszystkich dawkach dostępnych na rynku. Powodem wydania decyzji są zmiany zabarwienia, które mogą być związane z rozpadem substancji czynnej. Stosowanie tego produktu leczniczego stwarza zwiększone zagrożenie dla pacjentów. Zobacz numery wycofanych serii.

Spis treści

GIF wycofał lek Detimedac

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktów leczniczych zawierających substancję czynną dacarbazinum. Dotyczy ona proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (10 fiolek w opakowaniu) we wszystkich dostępnych dawkach z podanych niżej serii. Podmiot odpowiedzialny to: medac Gesellschaft für klinische Spezialpräparate mbH z siedzibą w Niemczech.

Szczegóły dotyczące wycofanych produktów:
Detimedac 100 mg

  • GTIN: 05909991029500,
  • numer serii: D220154AA, data ważności: 30.04.2025,
  • numer serii: D220154AE, data ważności: 30.04.2025.

Detimedac 200 mg

  • GTIN: 05909991029609,
  • numer serii: F220255BA, data ważności: 31.05.2025.

Detimedac 500 mg

  • GTIN: 05909991029708,
  • numer serii: G220299AD, data ważności: 30.06.2025.

Jak uzasadnia GIF, powodem wycofania produktów leczniczych była zmiana zabarwienia na kolor różowy. Jej powodem może być rozpad substancji czynnej, co może stanowić zwiększone ryzyko zdrowotne dla pacjentów. Leków o podanych numerach serii nie należy przyjmować.

Czym jest Detimedac?

Lek Detimedac zawiera dakarbazynę i jest stosowany w onkologii. Wskazania do leczenia obejmują przede wszystkim leczenie przerzutowego czerniaka złośliwego.

Jako element chemioterapii skojarzonej Detimedac stosuje się również w przypadku zaawansowanej choroby Hodgkina (chłoniak Hodgkina) oraz zaawansowanych mięsaków tkanek miękkich u osób dorosłych, jednak z wyłączeniem mięsaka Kaposiego i międzybłoniaka.

Dekarbazyna jest wrażliwa na światło i pod jego wpływem ulega degradacji. Jest to ważne również podczas dożylnego podawania leku, przy którym trzeba stosować światłoodporny zestaw infuzyjny.

Źródła:

Polecamy także:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wycofany lek niebezpieczny dla pacjentów. Decyzja GIF dotyczy wszystkich dawek produktu leczniczego. Podajemy numery serii - Strona Zdrowia

Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto