Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne: kto w naszym regionie stanie do wyścigu na Wiejską

Redakcja
Archiwum
Chociaż kolejny etap wyborczego wyścigu oficjalnie wystartował już na początku sierpnia, nadal nie znamy większości zawodników. Wiadomo tylko, że na razie (14.08) do rywalizacji stanęło kilkanaście komitetów wyborczych, ale wciąż trwają transfery, przetasowania i ustalanie składów. Ostateczny skład peletonu poznamy prawdopodobnie dopiero na ostatniej prostej.

Przed tygodniem (w piątek, 9.08) w Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie Prezydenta RP o zarządzeniu wyborów do parlamentu oraz kalendarz wyborczy. O tym, że do urn pójdziemy 13 października, Andrzej Duda poinformował kilka dni wcześniej.

Publikacja w DzU to oficjalny początek kampanii wyborczej, ale tak naprawdę polityczny plebiscyt w Polsce trwa już od wielu miesięcy. Maraton wyborczy rozpoczęły jesienne wybory samorządowe, w maju o głosy Polaków rywalizowali kandydaci na europosłów, po jesiennych wyborach do parlamentu krajowego czeka nas jeszcze przyszłoroczny wybór prezydenta.

Koalicje idą ławą

Sygnał do startu zdążył już przebrzmieć, a czołowi zawodnicy jeszcze ustalali, w jakich barwach przystąpią do rywalizacji. Po porażce w majowej batalii o Brukselę Koalicję Europejską opuścił Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Ci pierwsi szturmować Wiejską postanowili w bloku lewicowym, wspólnie z „Wiosną” Roberta Biedronia i „Razem” Adriana Zandberga. „Jedynkami” Lewicy będą m.in. Anita Sowińska z „Wiosny” (okręg piotrkowski) i Paulina Matysiak z „Razem” (okręg sieradzki).

Ludowcy również zapowiadali utworzenie koalicji, ale o charakterze chadeckim. Chętnych do współpracy długo nie było widać, dopiero w ostatnich dniach ogłoszono wspólny start z ugrupowaniem Pawła Kukiza pod szyldem PSL - Koalicja Polska. Zapoczątkowało to odpływ posłów Kukiz`15 do innych ugrupowań, co nie ułatwia zestawienia list kandydatów. Ostateczne mamy poznać podczas sobotniej (17.08) konwencji PSL. Na razie oficjalnie zakomunikowano start Pawła Kukiza z pierwszego miejsca listy opolskiej, nieoficjalnie można usłyszeć o 10 - 11 „jedynkach” dla K`15 w całym kraju. Wiadomo na pewno, że zabraknie wśród nich posła Tomasza Rzymkowskiego, który przed czterema laty otwierał listę Kukiz`15 w okręgu sieradzkim, a niedawno ogłosił przejście do PiS. Również nieoficjalnie „jedynkami” PSL-KP mają być poseł Paweł Bejda (okręg sieradzki) i Dariusz Klimczak (piotrkowski) z PSL. Pierwszy liczy na powtórzenie sukcesu z 2015 roku, drugi - jeszcze niedawno wicemarszałek województwa łódzkiego - przed czterema laty pomimo pierwszego miejsca na liście nie zdobył mandatu.

Celebryci mają lepiej

Po majowym niepowodzeniu Grzegorz Schetyna nie zrezygnował z formuły koalicyjnej i główne ugrupowanie opozycyjne do wyborów idzie pod szyldem Koalicji Obywatelskiej (obok Platformy Obywatelskiej także Nowoczesna, Zieloni oraz Inicjatywa Polska). PO ogłosiła już swoje wyborcze lokomotywy, co spotkało się nie tylko z zaskoczeniem wyborców, ale i oporem we własnych szeregach. W proteście ze sztabu KO odeszła Hanna Zdanowska, o zmiany zaapelował Komitet Obrony Demokracji, nieoficjalnie można też usłyszeć o niezadowoleniu w szeregach Nowoczesnej, której kandydaci nie znaleźli się w czołówce żadnej listy w Łódzkiem.

W obejmujących nasz region okręgach wyborczych nr 10 i 11 (Piotrków Trybunalski i Sieradz) „jedynkami” zostali posłowie PO Cezary Grabarczyk i Cezary Tomczyk. Skierniewiczanka Dorota Rutkowska, która w 2015 roku otwierała piotrkowską listę PO, teraz o poselski mandat będzie walczyła z czwartego miejsca na liście - władze partii wyżej oceniły szanse szefowej struktur w Radomsku Magdaleny Spólnickiej oraz posłanki Elżbiety Radziszewskiej, która przed czterema laty zdobyła najwięcej głosów. Wtedy w okręgu piotrkowskim PO wywalczyła 2 mandaty, teraz - w świetle sondaży, ale też wobec słabego wyniku Rutkowskiej w eurowyborach - skierniewiczance może być trudno o reelekcję z czwartego miejsca.

Na miejsca narzekać natomiast nie mogą celebryci oraz politycy wytransferowani z innych ugrupowań. Łódzką listę KO otwierają komentator sportowy Tomasz Zimoch i była siatkarka Małgorzata Niemczyk, trzecie miejsce dostał Dariusz Joński, były polityk SLD, natomiast kandydatem do senatu w okręgu piotrkowskim został niedawny polityk PSL Artur Bagieński - były wicemarszałek województwa i „trójka” na liście ludowców w poprzednich wyborach do sejmu.

Stawiają na sprawdzonych

Zmiany zaszły też w szeregach Prawa i Sprawiedliwości na listach w Łódzkiem, których liderów zaprezentowano już w lipcu. To konsekwencja udanych wyborów majowych i objęcia euromandatów przez czołowych polityków partii rządzącej z naszego regionu.

W okręgu sieradzkim na pierwszym miejscu listy PiS zadebiutuje posłanka Joanna Lichocka, która przed czterema laty kandydowała do sejmu w okręgu kaliskim, a w maju br. bez powodzenia startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Natomiast Antoni Macierewicz listę PiS w okręgu wyborczym nr 10 otwierał już podczas wyborów w 2007, 2011 i 2015 roku, za każdym razem zdobywając mandat poselski z największą liczbą głosów.

Ostateczny kształt list kandydatów wszystkich komitetów wyborczych poznamy 3 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto