Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraca silny wiatr i intensywne opady. Prognoza Łowców Burz na najbliższe dni. Uwaga, może powiać naprawdę mocno!

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
materiał straży / Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz
Po kilku dniach spokojnej aury szykuje się powrót dynamicznej pogody. Łowcy Burz zapowiadają już w tym tygodniu dni z silnymi porywami wiatru i intensywnymi opadami.

Co czeka nas w najbliższych dniach w pogodzie?

Jak zapowiada Marcin Głodek z Poddębicko-Łęczyckich Łowców Burz, w najbliższych dniach nastąpi odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery, co oznacza serię głębokich niżów z silnymi falami wiatrowymi i aktywnymi frontami atmosferycznymi.

  • Po kilku dniach spokoju i pięknej iście wiosennej aury czeka nas dość dynamiczna odbudowa strefowej cyrkulacji atmosfery skutkującej wędrówką znad Atlantyku serii głębokich ośrodków niskiego ciśnienia (pierwszy niż o imieniu Ylenia, a drugi prawdopodobnie przyjmie imię Zeynep lub Antonia) rozwijających się w zasięgu silnego prądu strumieniowego.
  • W takiej sytuacji synoptycznej należy się liczyć z wystąpieniem przynajmniej dwóch silnych fali wiatrowych - z których pierwsza pojawi się w drugiej części nocy z środy na czwartek, w czwartek i częściowo w nocy z czwartku na piątek, zaś druga w nocy z piątku na sobotę i częściowo sobotę.
  • Jednak na tą chwilę zajmiemy się pierwszą strefą silnych porywów wiatru, gdyż do drugiej fali jest jeszcze sporo czasu, więc dokładna trajektoria i głębokość ośrodka niżowego, a co za tym idzie spodziewanych podmuchów wiatru nie jest jeszcze znana, ale wiele na to wskazuje iż może być silniejsza od pierwszej!
  • Pierwsza fala na terenie naszego regionu objawi się porywami wiatru dochodzącymi do 80 - 90 km/h (podczas przechodzenia konwekcji punktowo możliwe i 95-100 km/h!!).
  • Z kolei podczas drugiej fali w najbardziej pesymistycznej wersji mogą pojawić się podmuchy do 100 -105 km/h, a w przypadku konwekcji nawet do 110 -120 km/h! (jednak to jest najczarniejszy scenariusz i wszystko zależało będzie od trajektorii, głębokości niżu i innych ośrodków barycznych - jeszcze nie jest pewne!).
  • Jakby tego było mało z wspomnianym głębokimi ośrodkami niżowymi związane będą dość mocno uwodnione i aktywne systemy frontów atmosferycznych w rejonie których mogą rozwijać się struktury konwekcyjne (a nawet burzowe!) napędzane przez silne ruchy wznoszące chłodnych frontów atmosferycznych oraz silny środkowo-troposferyczny prąd strumieniowy.
  • Podczas przechodzenia owych struktur pojawiać się będą punktowe silne i bardzo silne porywy wiatru (nawet silniejsze niż wynika to z prognoz!!) w towarzystwie intensywnych opadów deszczu (w tylnej części frontów również deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu) i drobnego gradu (lub krupy śnieżnej).
  • Tak więc przed nami powrót do dynamicznej sytuacji synoptycznej typowej dla ciepłej, bezśnieżnej zimy z silnie odbudowującymi się strefowymi cyrkulacjami, do który zapewne już teraz i w przyszłości musimy się przyzwyczaić! Zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne!

Jak zastrzegają Łowcy, tabelka z porywami wiatru na dzień 19.02 ma innych kolor, bo jeszcze może wiele się zmienić - porywy mogą być i słabsze, jak i silniejsze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto