Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Skierniewice po raz drugi nie uzyskał votum zaufania i absolutorium

Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz-Skolimowska
Zuzanna Gawałkiewicz
Drugi rok z rzędu Rada gminy Skierniewice nie udzieliła wójtowi Czesławowi Pytlewskiemu votum zaufania i absolutorium.

O konflikcie na szczytach władzy w gminie Skierniewice informowaliśmy wielokrotnie w ciągu ubiegłego roku, kiedy to wójt Czesław Pytlewski nie uzyskał votum zaufania oraz absolutorium za rok 2020. Choć wydawać by się mogło, że od pewnego czasu temperatura sporu zaczęła nieznacznie opadać, okazało się, że była to cisza przed burzą. Podczas sesji Rady Gminy, jaka odbyła się w środę 29 czerwca radni nie udzielili wójtowi votum zaufania i absolutorium również za miniony, 2021 rok.

Gdy współpraca w samorządzie przebiega poprawnie model działania jest prosty: w pierwszym półroczu wójt przedstawia raport o stanie gminy za rok ubiegły i na jego podstawie radni udzielają mu votum zaufania. Analogiczna sytuacja dotyczy spraw finansowych. Pozytywnie ocenione przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz złożoną z radnych komisję rewizyjną sprawozdanie z wykonania budżetu jest zwykle przez radę przyjmowane i na tej podstawie wójtowi udzielane jest absolutorium.

Radni stawiają zarzuty

Wśród zarzutów pod adresem Czesława Pylewskiego, które podczas dyskusji nad raportem o stanie gminy formułowali przewodniczący rady Witold Baranowski oraz radny Zbigniew Biernat znalazły się, między innymi, te dotyczące braku współpracy z radą gminy oraz innymi samorządami, brak dbałości o mienie gminy, nieodpowiedniego funkcjonowania Urzędu Gminy Skierniewice ze szczególnym uwzględnieniem dużej rotacji na stanowiskach urzędniczych.

– Minął rok i stoimy w tym samym miejscu – skonkludował wójt Czesław Pytlewski odpowiadając na zarzuty.

Nie było natomiast dyskusji poprzedzającej głosowanie nad absolutorium. Wszystkie niezbędne opinie, zarówno Regionalnej Izby Obrachunkowej, jak i komisji rewizyjnej zarówno w kwestii wykonania budżetu, jak i rekomendacji przyjęcia absolutorium były pozytywne.

Zdecydowały głosy wstrzymujące się

Obie uchwały dotyczące oceny pracy wójta przyjmowane są bezwzględną większością głosów. W przypadku udzielenia votum zaufania za jego przyznaniem głosowało 5 radnych, 3 było przeciwnych, natomiast 7 radnych wstrzymało się od głosu. Tym samym wniosek o udzielenie wotum zaufania nie zyskał wystarczającego poparcia.
Podobnie wyglądało głosowanie nad absolutorium – 7 głosów za, przy 2 przeciwnych i 6 wstrzymujących się nie wystarczyło by przyjąć uchwałę.

Co dalej

Na razie nie wiadomo, czy nie przyjęcie przez gminnych radnych uchwał w sprawie udzielenia votum zaufania oraz absolutorium wójtowi będzie miało dalsze prawne konsekwencje.
Czesław Pytlewski nie uzyskał votum zaufania drugi rok z rzędu. Ten fakt otwiera radzie możliwość wszczęcia procedury referendalnej w sprawie pozbawienia wójta stanowiska. Jednak decyzja o przeprowadzeniu referendum nie jest obligatoryjna i zależy wyłącznie od radnych. Inaczej ma się rzecz z absolutorium. By radni mogli starać się o zorganizowanie referendum powinni większością głosów przyjąć uchwałę o jego nie udzieleniu – czyli powinni powtórzyć głosowanie nad uchwałą zmieniając jej treść z pozytywnej na negatywną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto