Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Gdańska: jesteśmy gotowi na organizację szczytu klimatycznego ONZ

MP
Najczystsze powietrze w kraju, na który mają m.in. wpływ liczne działania władz, zaplecze infrastrukturalne i doświadczenie w organizacji wielkich wydarzeń - to argumenty Gdańska w wyścigu o organizację szczytu klimatycznego ONZ w grudniu przyszłego roku.

Ankieta wśród mieszkańców i drugi Panel Obywatelski, tym razem dotyczący jakości powietrza - to najnowsze działania władz Gdańska, które chcą pokazać, że to na Pomorzu powinien odbyć się szczyt klimatyczny ONZ w grudniu 2018 roku.

Polsce organizacja szczytu przypadnie po raz trzeci. Do tej pory odbył się on w Poznaniu (2008 r.) i Warszawie (2013 r.). Obecnie trwa proces zgłaszania miast do przyszłorocznej edycji. Oprócz Gdańska, który zgłosił akces w grudniu, chęć organizacji szczytu wyrażają także na razie Katowice. Dziś w Europejskim Centrum Solidarności prezydent Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele fundacji Agencja Monitoringu Regionalnego Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, GPEC i Elektrociepłowni EDF, przekonywali, że Gdańsk jako aglomeracja z najczystszym powietrzem w Polsce, jest idealnym miejscem do organizacji szczytu. Naszym atutem jest także zaplecze infrastrukturalne i doświadczenie związane chociażby z EURO 2012.

Na konferencji zaprezentowano m.in. wyniki internetowej ankiety jaką w ostatnich dniach przeprowadzono na stronie internetowej miasta. Wypowiedziało się w niej 944 osoby. Aż ponad 60 proc. z nich powiedziało , że w Gdańsku występuje zanieczyszczenie powietrza, ale ponad 70 proc. z nich stwierdza tak na podstawie własnych obserwacji, a nie np. prowadzonego na bieżąco monitoringu wspomnianej fundacji ARMAAG.

Dyrektor tej instytucji Krystyna Szymańska, podkreślała, że z „prawdziwym” smogiem, czyli przekroczeniem ostatniego, trzeciego poziomu zanieczyszczeń (tzw. alarmowania), mieliśmy w aglomeracji Trójmiejskiej do czynienia w 2006 r.

Poprawie świadomości w kwestii stanu powietrza ma pomóc drugi Panel Obywatelski, który ruszy na przełomie marca i kwietnia i otwarte konsultacje dla mieszkańców w terminie 6-19 marca.

Do udziału w tym panelu zaproszonych zostanie 56 osób, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak dzielnica, płeć, grupa wiekowa i poziom wykształcenia. Kandydaci do panelu wyłaniani są losowo wśród mieszkańców Gdańska. W pierwszej połowie marca otrzymają oni list z zaproszeniem do udziału w konsultacjach. Kluczową rolę w panelu obywatelskim odgrywają wystąpienia ekspertów i ekspertek, którzy zostaną zaproszeni zarówno z Gdańska, jak i z innych miast w Polsce. Zaproszenia do udziału w panelu zostaną wysłane do losowo wyłonionej grupy jeszcze w tym tygodniu.

– To będzie drugi panel obywatelski, który staje się ważnym element partycypacji społecznej w naszym mieście. Uważnie słuchamy mieszkańców i wspólnie z nimi chcemy wypracować priorytety dotyczące skutecznej poprawy jakości powietrza w aglomeracji na najbliższe lata – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Choć mieszkańcy Gdańska nie muszą martwić się o jakość powietrza, co jest skutkiem naszych konsekwentnych działań. Na bieżąco mierzymy poziom zanieczyszczeń, promujemy ekologiczne źródła ciepła i zachęcamy do przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Edukujemy i namawiamy do zmiany nawyków cieplnych. Oczywiście, dogodne położenie Gdańska ma znaczenie, ale bez przemyślanych działań nie mielibyśmy takich efektów – dodaje prezydent.

Przypominamy, że decyzję o tym gdzie szczyt klimatyczny zostanie zorganizowany ONZ podejmie w grudniu br. Szacowany koszt organizacji imprezy to 15-20 mln zł. Do tej kwoty władzom Gdańska musiałby się dołożyć rząd.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto