Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienie w Łęczycy otwarte dla zwiedzających [ZDJĘCIA]

Justyna Sobczak
W sobotę, 7 lipca w związku z organizacją Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Nocnik na zamku w Łęczycy, będzie można zwiedzić budynek dawnego zakładu karnego przy ul. Pocztowej w Łęczycy.

Stare więzienie zostanie udostępnione dla turystów i mieszkańców, którzy chcą zobaczyć mury i poznać historię budynku. Po więzieniu będzie oprowadzał przewodnik.

Osoby, które chciałyby obejrzeć wnętrze budynku, muszą przyjść pod bramę więzienia. Bezpłatne wejścia zaplanowano o godzinie 10, 12 i 14, 16 i 18. Każda grupa osób, nawet niewielka, zostanie oprowadzona po budynku. Zwiedzanie nic nie będzie kosztowało, starostwo jako zarządca więzienia udostępnia obiekt do oglądania za darmo.

Budynek dawnego zakładu karnego znajduje się przy ulicy Pocztowej, blisko centrum miasta, tuż obok drogi krajowej numer 1. Wraz z działką zajmuje ponad osiem tysięcy metrów kwadratowych.

W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Budowla spłonęła w XVII wieku, a nowa, wzniesiona od strony północnej, wykorzystywała jako ścianę wschodnią miejskie fortyfikacje. Klasztor i kościół otoczono murami obronnymi, do których dobudowano obecną bryłę budynku. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat.

Zakład karny w Łęczycy był znany w całym kraju, uchodził za jedno z najcięższych więzień ze względu na panujące w nim warunki. Nikt nigdy z niego nie uciekł. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1.200 osób, znajdujące się w nim cele często musiały pomieścić nawet 50 osób.

W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli np. internowani w stanie wojennym działacze Solidarności, m.in. Władysław Frasyniuk. Pod koniec XIX wieku wyrok za długi karciane odsiadywał tu także mąż Marii Konopnickiej. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Budynek niedawno po raz kolejny został wystawiony na sprzedaż. Przetarg ustny nieograniczony zaplanowano 21 sierpnia o godz. 10. Warunkiem udziału w przetargu jest wpłacenie wadium w wysokości 200 tys. zł oraz przedłożenie uzgodnień dokonanych z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Łodzi.

Zobacz także więzienie w Łęczycy od środka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto