Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki odpust św. Michała w Studziannie-Poświętnem w powiecie opoczyńskim 2023. Tłumy wiernych i stragany ZDJĘCIA ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W Poświętnem można było kupić wyroby artystyczne i codziennego użytku
W Poświętnem można było kupić wyroby artystyczne i codziennego użytku Matylda Witkowska
Największy odpust w centralnej Polsce odbył się w niedzielę (25 września) w Studziannie-Poświętnem. Były stragany, tańce ludowe i procesja.

Odpust św. Michała w Sanktuarium Świętej Rodziny Poświętnem

W niedzielę (24 września) w Sanktuarium Świętej Rodziny Studziannie-Poświętnem (powiat opoczyński) odbył się odpust św. Michała. Jak co roku w ostatnią niedzielę września do Poświętnego przybyli wierni z powiatów opoczyńskiego i tomaszowskiego, a nawet z dalszych zakątków Polski.

Przed sanktuarium Świętej Rodziny w Poświętnem już w sobotę rozstawiły się stragany. Można było kupić dewocjonalia, obwarzanki, słodycze, miody, warkocze czosnku i papryki, dżemy, soki i owoce. Nie mogło zabraknąć zabawek, ale były też stoiska z koszykami oraz przedmiotami drewnianymi Nie zabrakło też ozdób, obrazów i rękodzieła. Ale na odpuście można też było zakupić towary bardzo praktyczne: ubrania, bieliznę, buty, a nawet firany i kołdry. Rozstawiło się też obwoźne wesołe miasteczko.

W niedzielę do Poświętnego przybywali pielgrzymi z okolicznych miejscowości, a po sumie wokół sanktuarium przeszła procesja. Nie zabrakło w niej kobiet w tradycyjnych ludowych opoczyńskich pasiakach.

Uroczystości odpustowe zakończyły się w niedzielę tańcami na tzw. dechach przy dźwiękach kapel ludowych.

Sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannie - Poświętnem słynie z uznawanego za cudowny obrazu Świętej Rodziny. Jego dzieje sięgają roku 1664 gdy pochodzący ze Smardzewic zdun zachorował podczas naprawy pieca w miejscowym dworze. Wyzdrowiał dopiero gdy usłyszał głos Matki Bożej pochodzący z wiszącego w jego pokoju obrazu. Zgodnie z zaleceniem Matki Bożej obraz został przeniesiony do kaplicy na pobliskim Dziewiczym Wzgórzu, a później do zbudowanej na przełomie XVII i XVIII wieku kościoła i klasztoru. Kościołem pod wezwaniem św. Filipa Neri i św. Jana Chrziciela opiekują się ojcowie filipini.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto