Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiedeń w Skierniewicach, czyli finał Festiwalu Muzyki Romantycznej

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
„W niedziele Skierniewice bez wątpienia stały się muzyczną stolicą Polski” – mówi maestro Tomasz Radziwonowicz. Orkiestra Sinfonia Viva pod jego kierownictwem zakończyła XIX. Festiwal Muzyki Romantycznej. Orkiestrze towarzyszyli Paulina Tuzińska (sopran) oraz Rafał Bartmiński (tenor). Na finał kinoteatr Polonez wypełnił się muzyką z operetek.

Jednym z elementów charakteryzujących Festiwal Muzyki Romantycznej jest to, że artyści, którzy wystąpili na nim raz, chętnie wracają. To świadczy o dobrej atmosferze panującej podczas wydarzenia, dobrym przyjęciu przez publiczność, a przede wszystkim o znaczeniu, jakie przez 19 lat uzyskał festiwal w polskim środowisku muzyków klasycznych. Finałowy koncert zatytułowany „Wieczór w Wiedniu” był takim powrotem.

Na zakończenie ubiegłorocznej edycji festiwalu, która odbyła się online, znalazły się kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, opracowane na kwintet smyczkowy właśnie przez Tomasza Radziwonowicza. Natomiast Rafał Bartmiński wystąpił przed skierniewicką publicznością w 2019 roku na koncercie „Moniuszko znany i lubiany”.

W tym roku widzowie w finale 19. Festiwalu Muzyki Romantycznej widzowie usłyszeli arie operetkowe, między innymi arię Sandora „Wielka sława to żart” z operetki „Baron cygański” Johanna Straussa, duet Hanny i Daniły „Usta milczą, dusza śpiewa” z operetki „Wesoła wdówka” Frenca Lehara czy walc „Nad pięknym, modrym Dunajem” Johanna Straussa syna. Bez wątpienia śpiewanie operetkowych hitów, które publiczność (nie tylko skierniewicka) zna i uwielbia, sprawia artyście niemałą trudność, żeby wnieść do utworu swoją oryginalność. Ale udaje się to – o czym mówił tenor Rafał Bartmiński:

- Mamy pewne wzorce, które próbujemy naśladować, ale każdy musi się wykazać swoją osobowością. Możemy frazę budować podobnie jak nasi idole, ale każdy zostawia w utworze cząstkę siebie. Mimo wszystko jesteśmy odtwórcami pewnych ról, ale też tworzymy. Oczywiście na bazie tego co napisał kompozytor i librecista. Jesteśmy ograniczeni czasem i nutami.

Interpretacje w wykonaniu Pauliny Tuzińskiej oraz Rafał Bartmińskiego przypadły skierniewickiej publiczność do gustu, ponieważ po koncercie wychodziła zachwycona. Teraz organizatorzy Festiwalu Muzyki Romantycznej w Skierniewicach rozpoczęli pracę na programem jubileuszowej, 20. edycji.
Jednak to nie ostatni akcent Festiwalu Muzyki Romantycznej. 27 listopada w Muzeum Historycznym Skierniewic wystąpi półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Piotr Alexewicz. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto