Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma 63 mln zł rezerwy na walkę z koronawirusem. Co jeśli zostanie odcięta od świata?

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
naszemiasto.pl/archiwum
Na walkę z koronawirusem władze miasta mają w rezerwie 63 mln złotych. Stan wyjątkowy w Warszawie może zostać wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa. Jeśli do tego dojdzie, prawa i wolności mieszkańców zostaną ograniczone lub nawet całkowicie zniesione. Co może się wydarzyć? Dalsza część tekstu poniżej.

Czy Warszawa może zostać odcięta od świata?

Kolejne przypadki zachorowań na koronawirusa, w tym przypadki odnotowane w Warszawie sprawiają, że co raz więcej osób zastanawia się, czy możliwe jest odizolowanie stolicy w celu kwarantanny. Tego typu możliwość wprowadza m.in. ustawa "o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych” potocznie zwana ustawą o koronawirusie.

Uchwalone przez sejm przepisy umożliwiają wprowadzenie szeregu ograniczeń dotyczących przemieszczania się, a także korzystania z miejsc publicznych, czy lokali usługowych, w ramach Stanu Nadzwyczajnego. Do ograniczeń tych należą:

  • Czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;
  • czasową reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
  • profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  • obowiązek poddania się kwarantannie;
  • miejsce kwarantanny;
  • zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
  • czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
  • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
  • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  • zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
  • nakaz określonego sposobu przemieszczania się.

Ustawa określa także tak zwane “strefy zero”, do których “należy obszar, na którym wystąpił stan epidemii, znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli”

ZOBACZ: COVID-19 – obalamy 10 mitów nt. chińskiego koronawirusa

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.

Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Do prowadzenia wyżej wymienionych ograniczeń możliwe jest, wedle ustawy użycie wojska:

“Jeżeli użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub może okazać się niewystarczające, Minister Obrony Narodowej może przekazać do dyspozycji Głównego Inspektora Sanitarnego lub wojewody (...) pododdziały lub oddziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wraz ze skierowaniem ich do wykonywania zadań z tym związanych.”

Drugą możliwością wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się mieszkańców Warszawy jest stan wyjątkowy. Obecnie, na takie rozwiązanie zdecydowały się państwa dotknięte licznymi przypadkami wirusa. Stan wyjątkowy obowiązuje na terytorium Izraela (Betlejem), części USA, Włoch czy Chin. Stan wyjątkowy na obszarze całego kraju ogłosiła dopiero co Litwa. Takie rozwiązanie możliwe byłoby w Polsce jeżeli “zagrożone zostało bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obywateli lub porządek publiczny”. O wprowadzenie stanu wyjątkowego na obszarze kraju wnioskuje do prezydenta premier. Zgodnie z ustawą takie rozwiązanie wprowadza częściowe lub całkowite ograniczenie:

  • 1) wolności osobistej (art. 97 Konstytucji),
  • 2) nietykalności mieszkania (art. 100 Konstytucji),
  • 3) wolności prasy (art. 105 Konstytucji),
  • 4) tajemnicy korespondencji (art. 106 Konstytucji),
  • 5) prawa koalicji, zgromadzania się i zawiązywania stowarzyszeń (art. 108 Konstytucji),

Stan wyjątkowy sprawia, że władze mogą również ograniczyć obywatelom wolność przemieszczania się i “nakazać im zamieszkanie na okres nie dłuższy, niż sześć miesięcy, na oznaczonym obszarze lub w pewnej miejscowości z równoczesnym zakazem opuszczenia obszaru wyznaczonego (konfinowanie). Osoby konfinowane obowiązane są stosować się do wszelkich innych określonych przez władzę ograniczeń (nakazów, zakazów)".

Wprowadzenie zarówno Stanu Nadzwyczajnego regulowanego nową ustawą jak i Stanu Wyjątkowego, wiąże się ze znacznymi stratami dla gospodarki, firm, budżetu państwa i wszystkich obywateli. Należy więc przypuszczać, że decyzja o odcięciu choćby Warszawy od reszty kraju nie będzie wydana pochopnie.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto