Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Skierniewicach zburzono plan filmowy. Tu kręcono „Chłopów” i „Ślepe naboje”

Sławomir Burzyński
Wybrukowane kocimi łbami podwórko przy placu św. Floriana udawało głęboką Rosję
Wybrukowane kocimi łbami podwórko przy placu św. Floriana udawało głęboką Rosję Sławomir Burzyński
Tu kręcono „Chłopów” i „Ślepe naboje”. Teraz rozebrano „filmowe” komórki.

Na początku ub. tygodnia rozebrano drewniane komórki na jednym z podwórek przy pl. św. Floriana. Kręcono tu „Chłopów” i „Ślepe naboje”. Teraz rozebrano „filmowe” komórki, bo Zakład Gospodarki Komunalnej w Skierniewicach powoli likwiduje swoje największe rudery.

- Były to komórki jeszcze z początku XX wieku i ze względu na swój stan groziły katastrofą – mówi Tadeusz Rudzik, prezes ZGM.

Rudery, o których mowa, były z ochotą wykorzystywane przez filmowców. W latach 70. ub. wieku kręcono na podwórku sceny do „Chłopów”, a wiele lat później, w styczniu 1999 roku ściągnęli do Skierniewic filmowcy z Walii, znajdując tu tło do filmu „Rancid Aluminium” w reżyserii Edwarda Thomasa. Wystąpili w nim m.in. Steven Berkoff (,,Mechaniczna pomarańcza'') i Sadie Frost (,,Dracula''), jak również miejscowi statyści.

Wybrukowane kocimi łbami podwórko przy placu św. Floriana udawało głęboką Rosję i nawet nie wymagało charakteryzacji: ustawione na kozłach stragany imitowały bazar, w tle zawisły pisane cyrylicą szyldy baru i sklepu... Ludzie z ekipy przygotowali plan do zdjęć. Plastikowe płachty przykrywające stragany były cięte i malowane farbą, by wyglądały na stare, podobnie z workami, wytarzanymi po błocku. Kilka osób ,,pastwiło'' się nad starą ładą (z nalepką PL na szybie) dziurawiąc drzwi samochodu wiertarką, by wyglądały jak przeszyte serią z pistoletu maszynowego, a z białego lakieru skapywała czerwona farba, udająca krew.

Film „Rancid Aluminium” (u nas pojawił się pod tytułem „Ślepe naboje”) sukcesu nie odniósł, kwalifikując się do produktów kinematografii klasy B lub nawet C. W styczniu 2009 był emitowany w TVN, natomiast z koszyka w Carrefourze można było go wtedy kupić za całe 4 złote.

W Skierniewicach kręcono także sceny z „Lalki” (na dworcu kolejowym) oraz „Znachora” (w piwnicach budynku przy ul. Jagiellońskiej, będącym obecnie siedzibą PSL). A kilka lat temu pojawiła się w mieście ekipa, która rozstawiła reflektory nad zalewem Zadębie… z filmu wyszły jednak nici, bo panowie „filmowcy” po kilku dniach balowania zwinęli klamoty i przepadli bez wieści i płacenia rachunków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto