Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Skierniewicach podsumowano projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” ZDJĘCIA

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Grupa uczniów i uczennic z Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Prusa w Skierniewicach w maju pojechali na Litwę. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” finansowanego z funduszy europejskich. W środę (20 czerwca) projekt został podsumowany.

W projekcie noszącym nazwę „Łączy nas dziedzictwo” wzięło udział trzydziestu uczniów z klas o profilu humanistycznym. Na Litwie spędzili dwa tygodnie. Jednak nie był to typowy wyjazd szkolny na wycieczkę. Uczestnicy i uczestniczki projektu pojechali do naszego wschodniego sąsiada, żeby zdobyć określone kompetencje.

- Udało się zrealizować wszystkie założenia, plany i zamierzenia. Realizowaliśmy program zgodnie z hasłami, które przyświecały naszemu projektowi. Ale mieliśmy również okazję do zwiedzania przepięknych okolic Wilna i samej litewskiej stolicy. Czas spędzony na Wileńszczyźnie pozwolił nam delektować się tymi okolicami i nasycić się klimatem Wilna – mówi Magdalena Kaczuba, nauczycielka języka rosyjskiego, jedna z koordynatorek projektu.

We wtorkowe przedpołudnie (20 czerwca) jedna z auli w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Prusa w Skierniewicach zamieniła się w litewską kawiarnię. Uczniowie biorący udział w projekcie zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom kulturę litewską, którą udało się podpatrzeć uczestnikom w czasie dwutygodniowego wyjazdu.

Zobaczcie zdjęcia z podsumowania projektu

Cel projektu: podniesienie kluczowych kompetencji

Głównym założeniem projektu było podniesienie kluczowych kompetencji młodzieży: funkcjonowanie w grupie, zachowania asertywne i interpersonalne, podniesienie poziomu posługiwania się językiem angielskim i rosyjskim. Położono również nacisk na wzrost kompetencji cyfrowych i technologicznych.

- Młodzież wypracowała wiele rzeczy, które świadczą o tym,że nawet jeśli z jakąś wiedzą wkraczali w ten projekt, to myślę, że wyzwanie, które przed nimi stanęły przed oraz w trackie wyjazdu przyczyniły się, do tego, że te umiejętności są na dużo wyższym poziomie – dodaje Magdalena Kaczuba.

- Z naszych obserwacji wynika, że młodzież wróciła z bagażem bardzo pozytywnych przeżyć i emocji oraz wiedzy. Uśmiechy i zadowolenie mogą świadczyć o tym, że dla nich był to udany wyjazd i udane przedsięwzięcie – mówi polonistka Monika Stachów.

Uczestniczki zadowolone w wyjazdu

Te słowa potwierdzają dwie uczestniki wyjazdu - Dominika Krupa oraz Zuzanna Klęba:

- Był to wyjazd bardzo kształcący i rozwijający umiejętności językowe. Dużo pracowaliśmy w grupie z rówieśnikami, gdzie panowała dobra atmosfera. To rozwijający wyjazd, tym bardziej, że był przeznaczony dla osób, które nie zawsze mają możliwość, żeby wyjeżdżać i brać udział w takim projekcie. Plusem jest również to, że jest społeczny. Można poznać nowe osoby i otworzyć się na świat.

W przyszłym roku szkolnym - kierunek Włochy

Wyjazd na Litwę nie był pierwszym tego typu przedsięwzięciem, w którym brali udział uczniowie i uczennice skierniewickiego liceum. W poprzednich latach wyjeżdżali do Grecji. Jak zdradziła nam zastępca dyrektora szkoły Dorota Michalak, na początku przyszłego roku szkolnego planowany jest wyjazd do Włoch. Nie bez powodu szkoła chętnie bierze udział w tego typu projektach:

- Dwa zasadnicze plusy tych działań projektowych to wzrost motywacji uczniów do nauki z różnych przedmiotów oraz duże efekty wychowawcze. Młodzież się integruje. Trudności i uprzedzenia związane z kontaktami między sobą i nauczycielami - to się świetnie niweluje właśnie dzięki realizacji tych projektów, nie tylko w czasie wyjazdów, ale również przed i po – mówi wicedyrektor Dorota Michalak.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, to nie jedyne zalety projektów. Z obserwacji grona pedagogicznego wynika, że uczniowie biorący udział w wyjazdach podnoszą swoje kompetencje międzyprzedmiotowe, umiejętność współpracy, umiejętność pozyskiwania informacji i jej przetwarzania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto