Jan Chryzostom Pasek (ok.1636-1701) urodził się prawdopodobnie w Węgrzynowicach, wsi, która obecnie leży na granicy powiatów tomaszowskiego (w granicach którego się znajduje) oraz rawskiego. Historycznie miejsce skąd pochodził pamiętnikarz należało do ziemi rawskiej. Ze swojej rodzinnej miejscowości miał niedaleko do Rawy Mazowieckiej, w której uczęszczał do kolegium jezuickiego. Jego słynne „Pamiętniki” pisane pod koniec życia opowiadają o latach 1655 – 1688.
Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej oraz władze miasta od lat starały się w jakiś sposób upamiętnić Paska, dlatego też postanowiono, że przy okazji rewitalizacji centrum na Placu Józefa Piłsudskiego stanie pomnik pamiętnikarza. Nie jest to jednak zwykła rzeźba. Dzięki multimedialnemu odtwarzaczowi można posłuchać fragmentów jego „Pamiętników”.
Rawski Jan Chryzostom Pasek siedzi na kufrze, a towarzyszy mu wydra „Robak”, która była tak znana w ówczesnej Polsce, że wiadomości o niej dotarły na dwór króla Jana III Sobieskiego, któremu Pasek musiał oddać swojego pupila.
Co o pomniku sądzą rawianie?:
W centrum Rawy Mazowieckiej stanęła rzeźba Jana Chryzostoma Paska

Na Placu Piłsudskiego w Rawie Mazowieckiej pojawiła się rzeźba jednego z najsłynniejszych polskich pamiętnikarzy, Jana Chryzostoma Paska. Nie przez przypadek stanęła ona w centrum miasta.