W budynkach ZGM w Skierniewicach trzeba dopłacać za wodę. Winne wodomierze

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Mieszkańcy budynków ZGM w Skierniewicach muszą każdego roku dopłacać do rachunków za zużytą wodę Roman Bednarek
Mieszkaniec Skierniewic skarży się, że każdego roku musi dopłacać za zużytą wodę, ponieważ blok, w którym mieszka, zużywa jej więcej niż wynika to ze wskazań wodomierzy w poszczególnych mieszkaniach po ich zsumowaniu. Jego zdaniem, woda gdzieś „przecieka”, a nikogo to nie obchodzi. Mieszka w jednym z budynków ZGM w Skierniewicach.

Mieszkaniec musi dopłacać, ZGM tłumaczy

Pan Stanisław regularnie płaci za zużytą wodę kwoty, jakie wynikają ze wskazań wodomierza. Denerwuje go jednak, że każdego roku zarządca budynku żąda od niego dopłaty, bo blok zużył więcej wody niż wskazują wodomierze.

– W tym roku otrzymałem rachunek na ponad 86 złotych, za dodatkowe zużycie wody – denerwuje się mężczyzna. – Wynika więc, że muszę dodatkowo zapłacić za zużycie około 9,5 metra sześciennego wody. I tak jest każdego roku. Nikt nic nie robi w tym kierunku, aby sprawdzić, gdzie ta woda przecieka.

Nasz rozmówca zdaje sobie sprawę, że wodomierze w bloku są mniej nowoczesne od tego, który jest stosowany przez spółkę Wod-Kan

– Myślę, że gdyby zarząd wspólnoty interesował się tym problemem, to by wprowadził wodomierze, które precyzyjnie określałyby faktyczne zużycie wody – przekonuje. – A skoro nie chce tego z jakichś powodów zrobić, to przynajmniej próbowałby ustalić, gdzie ta woda nam ucieka. A może ktoś nielegalnie ją podbiera? Tego nie wiadomo.

Jak informuje Łukasz Paruzel, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Skierniewicach, blok przy ul. Mszczonowskiej 43, w którym mieszka pan Stanisław, musi dopłacić spółce Wod-Kan za niedoszacowane zużycie wody w roku ubiegłym ok. 4,5 tys. zł.

– Niedoszacowanie ilości zużytej wody wynika z prozaicznej przyczyny – tłumaczy prezes Paruzel. – Spółka Wod-Kan przy każdym bloku ma swój wysokiej klasy i dokładny wodomierz objętościowy. Wewnątrz budynku natomiast określa się zużycie wody, sumując wskazania wodomierzy zainstalowanych we wszystkich mieszkaniach. Z tym, że są to wodomierze niższej klasy, których wskazania mogą nawet o 10 procent odbiegać od rzeczywistego zużycia. W ten sposób powstają niedopłaty za zużytą wodę.

ZGM w Skierniewicach proponuje wymianę wodomierzy. Ale to za drogo

Prezes podkreśla, że proponował wspólnotom mieszkaniowym instalację bardziej dokładnych wodomierzy, które są jednak trzykrotnie droższe od tych obecnie używanych. Żadna nie wyraziła na to zgody, właśnie ze względu na koszty.

Zdaniem Łukasza Paruzela, różnice w odczytach wodomierzy mogą wynikać również z faktu, że są one dokonywane w różnym czasie.

– Planujemy wprowadzić do lokali wodomierze z możliwością odczytu radiowego – tłumaczy prezes ZGM. – Wówczas nie ma potrzeby wchodzić do każdego mieszkania. Wystarczy podjechać pod blok i ma się odczyty z wszystkich wodomierzy w jednej chwili. Jeśli odczytywanie skoordynować w czasie z odczytem, dokonywanym przez pracowników spółki Wod-Kan, będziemy mogli ich dokonywać w tym samym momencie, co powinno przynajmniej w części zniwelować różnicę. Zaproponowaliśmy to udogodnienie wspólnotom i wiele się na to zgodziło.

W bloku przy Mszczonowskiej 43 niedopłaty są naliczane według liczby mieszkańców. Nie każdy jest zadowolony z takiego sposobu ich podziału. Prezes ZGM informuje, że można je naliczać jeszcze na dwa inne sposoby: według powierzchni mieszkania albo proporcjonalnie do ilości zużywanej wody. Podkreśla jednak, że żaden z tych sposobów nie jest idealny i może budzić kontrowersje.

Mieszkańcy Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej nie muszą dopłacać do różnicy w zużyciu wody. Robi to za nich spółdzielnia, bo tam też zdarzają się takie jak w ZGM sytuacje.

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie