Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety urodzone w tych krajach przeżywają piekło. Oto najbardziej opresyjne miejsca na Ziemi. Tam dramaty kobiet rozgrywają się codziennie

Julia Karasiewicz
Julia Karasiewicz
Urodzenie się kobietą w tych krajach oznacza piekło - zobacz RANKING >>>
Urodzenie się kobietą w tych krajach oznacza piekło - zobacz RANKING >>>Bhupi/GettyImages
Są takie miejsca na świecie, w których urodzenie się kobietą oznacza piekło. 10 najgorszych krajów do życia dla kobiet wyszczególnia raport Fundacji Thomson Reuters opublikowany w 2019 roku. Afganistan, od dawna obecny w zestawieniu, po ponownym przejęciu państwa przez Talibów niestety znów wysuwa się na prowadzenie. Ranking uwzględnia kryteria takie jak opieka zdrowotna, dyskryminacja, kultura i tradycja, przemoc oraz handel ludźmi. Oto 10 państw, w których sytuacja kobiet jest mocno opresyjna. Na liście znalazł się jeden kraj ze świata zachodniego – USA.

Najniebezpieczniejsze kraje dla kobiet

Dyskryminacja kobiet na świecie to nie fikcja. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż jedna trzecia wszystkich kobiet na całej kuli ziemskiej doświadcza przemocy fizycznej lub seksualnej w ciągu swojego życia. Warto dodać, że prawie 750 milionów dziewcząt żyjących obecnie wyszło za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Gdzie kobiety są narażone na największą krzywdę?

Kobiety urodzone w tych krajach przeżywają piekło. Oto najbardziej opresyjne miejsca na Ziemi. Tam dramaty kobiet rozgrywają się codziennie
Image: Statista / Thomson Reuters Foundation (CC)

Fundacja Thomson Reuters przygotowała w 2019 roku raport najniebezpieczniejszych krajów dla kobiet, w którym uwzględniono 6 następujących kryteriów:

  • opiekę zdrowotną,
  • ekonomię,
  • kulturę wraz z tradycją,
  • przemoc seksualną i molestowanie,
  • przemoc pozaseksualną,
  • handel ludźmi.

Po wnikliwej analizie odpowiedzi respondentów przygotowano ranking 10 państw, w których urodzenie się kobietą może oznaczać prawdziwe piekło. Na czele listy wstydu znalazł się kraj, który sam siebie określa jako największe demokratyczne państwo świata. Indie – bo o nich mowa – okazały się być miejscem, w którym kobiety są najbardziej narażone na napaść seksualną lub pracę niewolniczą.

W jakich warunkach żyją kobiety w każdym z 10 państw, które znalazły się w rankingu? Sprawdź w galerii.

Dramatyczna sytuacja kobiet w Afganistanie

W wyniku wycofania się z Afganistanu wojsk USA w sierpniu 2021 roku, kontrolę nad państwem ponownie przejęli ultrakonserwatywni talibowie. Wprowadzane na nowo prawo szariatu nie tylko ogranicza wszelką wolność, ale i stanowi zagrożenie dla kobiet, które już teraz całkowicie zniknęły z ulic Kabulu. Najmłodsza burmistrzyni z Afganistanu, Zarifa Ghafari, w dramatycznym wpisie wyznała, że boi się o swoje życie.

Siedzę i czekam, aż przyjdą. Nie ma nikogo, kto mógłby pomóc mi lub mojej rodzinie. Oni przyjdą po ludzi takich jak ja i zabiją mnie. – Zarifa Ghafari

juxtapose


Talibowie kierują się ultrapatriarchalnym systemem, w którym kobieta jest całkowicie zależna od męskiego opiekuna. Według raportu UNICEF 67% kobiet nie ma dostępu do usług medycznych bez męskiej eskorty. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża umieścił Afganistan na szczycie rankingu najbardziej śmiercionośnych miejsc na ziemi.

W rankingu najniebezpieczniejszych krajów na świecie, przygotowanym przez Fundację Thomson Reuters w 2019 roku, Afganistan znalazł się na drugim miejscu. Prawdopodobnie po przejęciu państwa przez talibów wysunie się na prowadzenie.

2. AfganistanAfganistan to kraj, w którym struktura społeczna została zaburzona przez niekończące się wojny domowe, co przynosi mu 2. miejsce w niniejszym
2. Afganistan

Afganistan to kraj, w którym struktura społeczna została zaburzona przez niekończące się wojny domowe, co przynosi mu 2. miejsce w niniejszym rankingu. Można przewrotnie uznać, że państwo odniosło mały sukces – spadło z pierwszego miejsca (w 2011 roku) na drugie. Niestety obecnie ma ogromne szanse, by znów wysunąć się na prowadzenie.

W 2019 roku Afganistan wciąż wypadał najgorzej w czterech spośród sześciu kategorii, zwłaszcza tych dotyczących opieki zdrowotnej i przemocy. Przez ponowne przejęcie państwa przez talibów sytuacja kobiet i dziewcząt ulega dramatycznemu pogorszeniu. To talibowie w latach 1996-2001 odebrali kobietom większość praw, którymi cieszyły się wcześniej. Za ich rządów Afganki nie mogły pracować, kształcić się, wychodzić poza dom bez opieki męża lub męskiego krewnego, korzystać z usług lekarza, korzystać z rozrywek. Obecnie Talibowie ponownie przejęli kontrolę nad państwem, co oznacza, że opresyjne prawo znów staje się codziennością.

Uchwalona w 2004 roku konstytucja zagwarantowała pozorne równouprawnienie. Od tego czasu kobiety uczęszczały do szkół i zasiadały w parlamencie, choć wciąż nie wszystkie potrafią czytać i pisać. Do złej sytuacji kobiet dochodzi ubóstwo, przemoc na tle płciowym i zatrważająca praktyka mordów honorowych. Najbardziej opresyjne obyczaje prawdopodobnie na nowo zawładną życiem Afganek.

Dowiedz się więcej w galerii.

W jaki sposób dyskryminowane są kobiety na świecie?

Na początek kilka „ciekawostek”:

W krajach południowej Afryki mężczyźni zarażeni wirusem HIV wierzą, że zgwałcenie dziewicy może ich uzdrowić.

***

Niektóre regiony w Indiach wciąż praktykują zwyczaj Sati, zgodnie z którym wdowa palona jest wraz ze zwłokami swego zmarłego męża. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2008 roku, zaś owdowiała kobieta miała rzucić się w płomienie dobrowolnie.

***

W USA nawet do 50% studentek nauk humanistycznych (licencjackich i magisterskich), medycyny i inżynierii doświadczyło molestowania seksualnego. Badanie przeprowadzono na 36 kampusach. (źródło: Fundacja Feminoteka)


Kamil Raczyński, magister pedagogiki i trener Praw Człowieka, w swoim artykule Prawa Kobiet zamieszczonym na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej wskazuje:

Kobiety są grupą szczególnie narażoną na dyskryminację i wykluczenie społeczne. Od zarania dziejów, zwyczajowo lub prawnie, przemoc wobec kobiet była instrumentem sprawowania władzy nad nimi. W wielu krajach odmowa równego traktowania kobiet jest sankcjonowana przez politykę państwa, prawo czy praktyki społeczne.

Dramat kobiet w liczbach

Poruszając temat dyskryminacji kobiet, warto przytoczyć kilka liczb i faktów, które mówią same za siebie:

  1. Na całym świecie więcej kobiet w wieku 15–44 lat jest narażonych na gwałt i przemoc domową niż na raka, wypadki samochodowe, wojnę i malarię. (źródło: UN)
  2. Co roku 3 miliony dziewczynek jest zagrożonych rytualnym obrzezaniem. (źródło: WHO)
  3. 30% kobiet w ciągu swojego życia pada ofiarą przemocy seksualnej lub fizycznej ze strony swojego partnera. (źródło: WHO)
  4. 7% kobiet na całym świecie doświadcza przemocy seksualnej ze strony osoby niebędącej ich partnerem. (źródło: WHO)
  5. 91% mężczyzn i 86% kobiet na świecie wyznaje przynajmniej jeden przesąd uznający kobiety za gorsze. (źródło: UNDP)
  6. W Polsce prawie 82% kobiet sprząta lub gotuje przynajmniej przez godzinę dziennie. Równocześnie robi to niecałe 34% mężczyzn.
    (źródło: EIGE)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety urodzone w tych krajach przeżywają piekło. Oto najbardziej opresyjne miejsca na Ziemi. Tam dramaty kobiet rozgrywają się codziennie - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto