Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości nadania imienia Jana Olszewskiego Muzeum Historycznemu Skierniewic

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
W poniedziałek (5 września) w Muzeum Historycznym Skierniewic odbyła się uroczystość nadania placówce imienia Jana Olszewskiego. Wśród gości znaleźli się marszałek senior Antoni Macierewicz, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, posłowie ziemi łódzkiej oraz radni sejmiku wojewódzkiego. Nie zabrakło przedstawicieli miejskiego samorządu oraz sąsiadujących gmin. Tablica została odsłonięta w holu skierniewickiego muzeum. Druga, mniejsza została wmurowana obok wejścia do instytucji.

Formalnie skierniewickie muzeum nosi imię Jana Olszewskiego od 7 lutego, kiedy to odpowiednią uchwałę przegłosowali radni. Oficjalne uroczystości zorganizowano dopiero pół roku później. Wzięli w nich udział polityce oraz społecznicy związani zawodowo z patronem muzeum, członkowie rodziny oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Tablica upamiętnia dzień wejścia w życie uchwały Rady Miasta Skierniewice, czyli dzień w którym Muzeum Historyczne Skierniewic nosi imię Jana Olszewskiego. Odsłonili ją biskup Michał Janocha, będący przedstawicielem rodziny Jana Olszewskiego, marszałek senior Antoni Macierewicz, minister w rządzie Jana Olszewskiego, Piotr Naimski, były szef Urzędu Ochrony Państwa, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydent Skierniewic, Krzysztof Jażdżyk i prezes Fundacji Rozwoju Gospodarczego, Robert Gut.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy goście przeszli do sali koncertowej Muzeum Historycznego Skierniewic, gdzie odbyła się kolejna część wydarzenia. Na scenie pojawił się między innymi prezydent Skierniewic. Krzysztof Jażdżyk mówił do zebranych o roli, jaką odegrał Jan Olszewski w Skierniewicach. Posłużył się oświadczeniem jednego z liderów skierniewickiej „Solidarności” represjonowanej i sądzonej w procesie politycznym, Andrzeja Przytuły. Andrzej Przytuła współzakładał NSZZ „Solidarność” w Zakładach Transformatorów Radiowych „Unitra - Zatra” i w innych przedsiębiorstwach w Skierniewicach.

- Mecenas Jan Olszewski przybył do Skierniewic w 1980 roku na prośbę ówczesnych organizatorów rodzącej się niezależnych związków zawodowych, aby udzielić im wsparcia i prawniczej pomocy w sporach z władzami zakładów. Rok później stawił się w skierniewickim Sądzie Rejonowym jako adwokat. Mecenas Jan Olszewski został mi zaproponowany jako obrońca przez warszawskich członków niezależnego ruchu związkowego jako najlepszy kandydat na obrońcę – cytował prezydent Skierniewic, oświadczenie Andrzeja Przytułę.

W związku z uroczystością list przesłał także prezydent RP, Andrzej Duda. Odczytał go doradca prezydenta, Paweł Sałek.

- Dziękuję radnym Rady Miasta Skierniewice, którzy w trzecią rocznicę śmierci Jana Olszewskiego podjęli decyzję o nadaniu właśnie jego imienia. Premier Jan Olszewski podczas walki z niemieckim okupantem był działaczem i żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie działacz antykomunistyczny, obrońca prześladowanych w procesach politycznych. W niepodległej i demokratycznej Polsce, poseł na sejm, premier, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Kawaler Orła Białego. Jan Olszewski był warszawiakiem, ale znał Skierniewice. Udzielał poparcia działaczom związkowym represjonowanym przez reżim komunistyczny. Cieszę się, że to Jan Olszewski patronuje opowieści o bogatej historii Skierniewic i okolicznej ziemi – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto