Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazał się I tom "Rocznika Skierniewickiego. Studia z dziejów miasta i regionu"

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Kilkuletnie staranie o periodyk, w którym znalazłyby się artykuły związane z historią Skierniewic i regionu miały swój finał w czwartek 17 lutego. Dzięki zaangażowaniu Muzeum Historycznemu Skierniewic, Towarzystwu Przyjaciół Skierniewic oraz osobom zainteresowanym lokalną historią ukazał się pierwszy tom „Rocznika Skierniewickiego”. Nie bez znaczenia w ukazaniu się pisma mieli sami mieszkańcy.

Idea powstania rocznika, w którym znalazłoby się miejsce na artykuły o historii Skierniewic, narodziła się już wiele lat temu. Pomysł zrealizował się dzięki głosom samych skierniewiczan. W budżecie obywatelskim 2021 pomysł Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic złożyło projekt wydania „Rocznika Skierniewickiego”, który zdobył wystarczająca liczbę głosów. Dzięki temu mógł ruszyć proces wydawniczy, którego finałem była publikacja rocznika. Pierwszy tom miał premierę w przeddzień rocznicy nadania praw miejskich Skierniewicom.

- Dzisiaj, przy dużym współudziale skierniewiczan, dlatego publikacja jest efektem głosowania w ramach budżety partycypacyjnego i zainteresowania mieszkańców, żeby przeznaczyć pieniądze właśnie na rocznik, możemy powiedzieć, że pierwszy tom ma swoją promocję – podkreślał podczas czwartkowego spotkania w Muzeum Historycznego Skierniewic Jacek Stępowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic, który podkreślił, że drugi tom „Rocznika Skierniewickiego” ukaże się również dzięki poparciu pomysłu w ubiegłorocznym głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego.

– Nie ma żadnej publikacji o charakterze naukowym i ponad czasowym, która można byłoby opublikować, dlatego że się sprzeda w dużych egzemplarzach. Mówię to jako wydawca, który wydał półtora tysiąca tytułów. Tego rodzaju publikacje z natury swojej wymagają społecznego dofinansowania - mówił redaktor naczelny „Rocznika Skierniewickiego”, dr hab. Sławomir Górzyński i dodał: - Liczy się zawartość. Tutaj jest zawarta wiedza, którą autorzy mieli i chcieli przekazać nam i potomnym. I to jest wartość każdego dobrego tekstu.

Pierwszy tom „Rocznika Skierniewickiego” zawiera osiem artykułów, wspomnienia Wiesławy Maciejak oraz Szymona Nowaka, który opowiedział o Julianie Nowaku oraz Franciszku Pabijanku oraz biografie Marcelego Władysława Strakacza i rodziny Sułkowskich. W publikacja znalazło się także miejsce na muzealia z lat 2018-2020 oraz kalendarium miejskie za rok 2020.

Uczestnicy czwartkowego spotkania otrzymali egzemplarz. Wkrótce pierwszy tom „Rocznika Skierniewickiego” ukaże się w formie elektronicznej w archiwum cyfrowym skierniewickiego muzeum.

Teraz przyszedł czas na drugi tom „Rocznika Skierniewickiego”, zwłaszcza że jak wspomnieliśmy, pieniądze z budżetu obywatelskiego już są. Autorzy swoje artykuły powinni dostarczyć do Muzeum Historycznego Skierniewic do 19 kwietnia. Na stronie skierniewickiej placówki znajdują się także szczegółowy wytyczne.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto