Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tymczasowy dworzec PKP w Łowiczu już funkcjonuje

Od piątku, 4 marca obsługa pasażerów PKP w Łowiczu została przeniesiona do dworca tymczasowego.

Budynek dworca tymczasowego w okolicach stacji kolejowej w Łowiczu, między ulicami Dworcową a Bolimowską zaczął powstawać już na przełomie listopada i grudnia. Od wczoraj przejął on wszystkie funkcje związane z obsługą pasażerów na czas realizowanej przez PKP przebudowy budynku dworca kolejowego w Łowiczu.

– W dworcu tymczasowym zbudowanym z modułów kontenerowych podróżni znajdą kasę biletową, poczekalnię o powierzchni około 27 m kw. oraz toaletę – mówi Bartłomiej Sarna z Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowych. – Przestrzeń obsługi podróżnych jest w pełni klimatyzowana oraz wyposażona w niezbędne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami i system informacji głosowej.

Bartłomiej Sarna dodaje, że uruchomienie obiektu umożliwi wykonawcy prac budowlanych zintensyfikowanie robót. Do tej pory przeprowadzono prace związane z organizacją placu budowy, budową dworca tymczasowego oraz większość koniecznych do wykonania rozbiórek, które będą jeszcze kontynuowane. Rozpoczęto również proces wzmacniania fundamentów budynku od strony peronów, a także prace przygotowawcze do budowy nowego przyłącza wodnego do budynku.

Według planów przebudowa dworca w Łowiczu potrwa do drugiej połowy 2023 roku i według planów pochłoną w prawie 11 mln zł. Budynek łowickiego dworca jest hybrydą łączącą część pochodzącą z XIX wieku z dobudowanymi później modernistycznymi elementami. Projekt architektoniczny po przebudowie zakłada zachowanie tego zróżnicowania bryły obiektu. Na historycznej elewacji zostaną odtworzone boniowania, pilastry, sztukaterie i gzymsy. Część nowoczesna będzie obłożona płytami włókno-cementowymi, w górne narożniki elewacji zostanie wkomponowany motyw dekoracyjny nawiązujący do łowickiej wycinanki ludowej.
Przestrzeń wewnątrz zostanie zaaranżowana nowocześnie, w taki sposób by jak najbardziej zwiększyć komfort pasażerów. Na parterze znajdzie się poczekalnia, kasy biletowe, toalety, posterunek SOK oraz lokal komercyjny. Na piętrze pomieszczą się biura kolejowych spółek, oraz duże pomieszczenie przeznaczone na wynajem.
Dużym ułatwieniem dla podróżnych będzie również niewątpliwie tunel, który umożliwi wygodne i bezpieczne przejście na perony. Inwestycja obejmuje również uporządkowanie terenu wokół stacji, gdzie pojawi się nowa nawierzchnia, ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie.
Nowy dworzec będzie w pełni przyjazny osobom niepełnosprawnym. Pojawią się w nim, między innymi, widny, ścieżki prowadzące, czy oznaczenia w w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych.

Przebudowa dworca kolejowego w Łowiczu jest jednym z blisko 200 projektów, które PKP realizuje w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto