Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzynasta Emerytura 2024: Kto i ile dostanie? Wszystko, co musisz wiedzieć

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Trzynasta emerytura w 2024 roku trafi na konta większości seniorów razem z kwietniowym świadczeniem. Sprawdź, kto i ile dostanie 13 emerytury. Podpowiadamy także, jakie czynniki wpływają na jej wysokość.

Wpływ wzrostu płac na wysokość 13 emerytury

Pierwszym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość trzynastej emerytury, jest wzrost płac. Główny Urząd Statystyczny ogłasza wskaźnik wzrostu płac, a na jego podstawie ustalana jest waloryzacja emerytur. W tym roku wskaźnik ten wynosi 12,12 procent, co jest wartością ciut niższą od oczekiwanego wcześniej na podstawie ministerialnych zapowiedzi - 12,3 procent.

Waloryzacja emerytury wpływa bezpośrednio na wysokość wypłat emeryckich "trzynastek" oraz "czternastek". W tej chwili najniższa emerytura, jaka trafia na konta seniorów i ma zabezpieczyć ich przed ubóstwem, wynosi 1588,44 zł brutto. Po marcowej dorocznej podwyżce będzie wynosiła 1780,96 zł brutto.

Minimalna emerytura netto i "Trzynastka"

Minimalna emerytura netto, czyli "na rękę", wyniesie w 2024 roku 1620,67 złotych. "Trzynastka" trafi do emerytów, którym przysługują różne rodzaje świadczeń, w tym:

  • emerytury pomostowe,
  • okresowe,
  • kapitałowe,
  • częściowe,
  • świadczenia przedemerytalne,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty dla inwalidów wojennych, wojskowych, wypadkowych,
  • inne specjalistyczne świadczenia.

Kiedy wypłacane będzie 13 emerytury?

Trzynasta emerytura będzie wypłacona wszystkim seniorom w tej samej kwocie brutto, czyli 1 780,96 zł. Emerycie jednak również płacą podatki i składki zdrowotne. Dlatego też trzynastka będzie pomniejszona o wysokość składki zdrowotnej oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeśli trzynasta emerytura wraz z podstawowym świadczeniem przekroczy kwotę 2 500 zł brutto, zostanie pomniejszona o podatek. Dodatkowo, od kwoty brutto są odliczane składki zdrowotne. Sprawdźcie w poniższej galerii nasze prognozowane wyliczenia emerytur wraz z trzynastką w 2024 roku.

Jak widzisz, trzynasta emerytura w 2024 roku to temat, który budzi wiele pytań. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć, kto i ile dostanie 13 emerytury, a także jakie czynniki wpływają na jej wysokość. Pamiętaj, że każde świadczenie jest indywidualne i zależy od wielu czynników, dlatego warto zawsze sprawdzić najnowsze informacje na ten temat.

Trzynasta Emerytura 2024: Kto i ile dostanie? Wszystko, co m...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto