Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10. Branże, w których znajdziesz zatrudnienie [PRACA DLA ABSOLWENTA]

RED
Nauki inżynieryjne
Średni deficyt pracowników w 2015 r.: 21 %
Średni deficyt pracowników w 2014 r.: 20 %
Wynagrodzenie brutto na starcie: 2450 zł
Nauki inżynieryjne Średni deficyt pracowników w 2015 r.: 21 % Średni deficyt pracowników w 2014 r.: 20 % Wynagrodzenie brutto na starcie: 2450 zł MACIEJ STANIK
Work Service S.A. przygotował TOP 10 specjalizacji, po których praca czeka na absolwentów!. Zobacz, gdzie brakuje fachowców!

Bezrobocie wśród absolwentów wyższych uczelni uczelni kształtuje się na podobnym poziomie, jak w grupie obejmującej osoby ze średnim wykształceniem ogólnym. W I kwartale 2014 r. liczba osób bezrobotnych legitymujących się dyplomem wyższej uczelni wyniosła 254 tys., a szkół średnich ogólnokształcących - 230,2 tys. osób.

- Od lat obserwujemy zjawisko masowego kształcenia na uczelniach wyższych i niewłaściwie
zaplanowanych karier – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service S.A. Abiturienci najczęściej nie są pewni jak ma wyglądać ich przyszłe zawodowe życie. Idą na studia po dyplom, zamiast po konkretną wiedzę czy zawód. – W efekcie zdobyta wykształcenie często nie znajdują
zastosowania w planach pracodawców. Skutek jest oczywisty – utrzymujące się bezrobocie wśród
młodych, brak perspektyw na solidną i satysfakcjonującą pracę. Dlatego ważne jest, by przy planowaniu
zawodowej ścieżki uwzględniać aktualne trendy i prognozy dotyczące rynku pracy - dodaje prezes.

Jak podaje Work Service S.A., powołując się na dane Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, najczęściej wybierane kierunki studiów w roku akademickim 2014/2015 to kolejno informatyka, prawo, zarządzanie, ekonomia, budownictwo, mechanika i budowa maszyn, finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, psychologia oraz pedagogika. Podobnie studenci wybierali w roku poprzednim. Trend ten, jak prognozuje Work Service S.A., zapewne się utrzyma.

Z jednej strony informatyka jest najczęściej wybieranym kierunkiem studiów, a z drugiej strony - branżą o największym popycie na pracowników. Deficyt wzrasta. W tym roku średni deficyt informatyków i programistów sięga 34%. Natomiast zarobki oferowane na starcie kariery zawodowej są nawet dwukrotnie wyższe niż te, na które młodzi ludzie mogą liczyć w innych branżach. Duże zapotrzebowanie - jak zauważa Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. - jest również na pracowników sektora motoryzacyjnego i nowych technologii.

Specjalistów brakuje też w logistyce, energetyce i technologiach odnawialnych. Młodzi nie doceniają zawodów związanych z opieką i medycyną, które również mogą zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie.

– Społeczeństwo polskie coraz bardziej potrzebuje wykwalifikowanego i wykształconego personelu medycznego. Na fachowców z tej branży otwarty jest również europejski rynek, np. niemiecki, gdzie demografia w widoczny sposób zmienia rynek pracy - podsumowuje Krzysztof Inglot.

SZCZEGÓŁY NA ZDJĘCIACH

Skomentuj:

TOP 10. Branże, w których znajdziesz zatrudnienie [PRACA DLA ABSOLWENTA]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto