MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy wiernych w gorlickiej bazylice. Dzisiaj zakończenie wizytacji kanonicznej i poświęcenie pomnika Maryi Niepokalanej Patronki Gorlic

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Poświęceniem pomnika Maryi, w dziesiątą rocznicę wyboru Niepokalanej na patronkę Gorlic, zakończyła się dzisiaj wizytacja kanoniczna biskupa Edwarda Białogłowskiego w gorlickiej bazylice. Biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej powiedział, że Maryja patrzy na miasto i ludzi i przez swoją postawę jakby nawołuje - "wracajcie do domu".

Starania o to, by Maryja Niepokalana została patronką Gorlic trwały trzy lata. W czasie sesji Rady miasta 30 sierpnia 2012 roku, radni na wniosek Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii NNMP w Gorlicach, poparty przez wszystkie gorlickie parafie i grupy parafialne z terenu miasta, złożyli wniosek do biskupa rzeszowskiego o rozpoczęcie starań, które doprowadzą do nadania Gorlicom patronatu Matki Bożej Niepokalanej.

W czasie tej samej sesji rady, miejscy radni przychylili się również do wniosku prawosławnego biskupa gorlickiego Paisjusza, by ustanowić świętego męczennika Maksyma Gorlickiego patronem prawosławnych mieszkańców Gorlic. Przyjęcie wniosku biskupa Paisjusza przez radę miasta automatycznie ustanowiło św. Maksyma patronem prawosławnych.

Pod koniec 2014 roku z Watykanu nadeszła odpowiedź w sprawie ustanowienia patronki dla rzymskokatolickich mieszkańców naszego miasta. Decyzja zapadła w Stolicy Apostolskiej 12 listopada 2014 roku.

- Chcemy dzisiaj wyrazić naszą wdzięczność Bogu. Podziękować za osobę Maryi Niepokalanej Pani Gorlickiej. Chcemy poświęcić znak obecności Maryi pośród nas - widomy - figurę Matki Bożej - mówił dziekan ks. Stanisław Ruszel, proboszcz parafii NNMP w Gorlicach. - Inicjatorem powstania tej figury, tego pomnika Niepokalanej patronki miasta było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach. Pomysł poparły władze miejskie, a zrealizowali gorliczanie. Budowę sfinansowano wyłącznie ze składek mieszkańców Gorlic i ludzi dobrej woli - mówił dalej dziekan.

Autorem rzeźby stylizowanej na wzór obrazu z głównego ołtarza z gorlickiej bazyliki jest artysta rzeźbiarz Edward Haluch. Na cokole pomnika umieszczona jest dedykacja, taka jaka jest na frontonie bazyliki "Gorliczanie Bogurodzicy Dziewicy". Boczne ściany cokołu zdobi herb miasta Gorlice i Województwa Małopolskiego.

Plac pod pomnik wykonała firma Jakuba i Jerzego Wojnarskich. Koronę Matce Bożej ufundowało Strzeleckie Bractwo Kurkowe przy Dworze Karwacjanów i Gładyszów. Instalację elektryczną i oświetlenie pomnika wykonała firma Marcina Fejklowicza, a elementy metalowe ogrodzenia to dzieło Ryszarda Trzaskosia z Wójtowej.

- Bardzo dziękuję wszystkim za ofiarność, i serce, i determinację. To wyraz naszej miłości i wiary. I również tę intencję dziękczynną włączam w tę mszę świętą. Ksiądz biskup Edward Białogłowski odprawi mszę świętą dziękczynną za opiekę Matki Bożej Niepokalanej nad naszym miastem. A księdza biskupa Krzysztofa Kudławca, naszego rodaka posługującego w Ekwadorze prosimy, by w swoje modlitwy, włączył intencje wszystkich gorliczan. Modlimy się za nich, prosimy o mocną wiarę i piękne świadectwo - mówił dalej ks. Stanisław Ruszel.

W swojej homilii biskup pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski nawiązał do hasła "Wracaj do domu" na XXVIII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich, które rozpoczynają się już 2 czerwca. Stwierdził, że Maryja w rzeźbie, która stanęła na placu kościelnym, jakby wyszła z bazyliki, by patrzeć na rynek, na miasto i jego mieszkańców, na gości i turystów. Przez jej figurę przemawia przesłanie - wracaj do domu, w tym przypadku do Kościoła. Tych powrotów życzył wszystkim gorliczanom każdego stanu od księży, przez zakonnice, do Liturgicznej Służby Ołtarza i wszystkich wiernych, ale też od najmłodszych przez całe rodziny, aż do seniorów, aż wreszcie od tych, których droga do Kościoła zawsze była prosta, do tych, którzy całkiem z niej zeszli, zagubili się, albo zatracili.

Kult maryjny w Gorlicach trwa nieprzerwanie od XVIII wieku, kiedy to nasze tereny nawiedziła epidemia dżumy. Jak głosi legenda, właścicielka gorlickiego dworu miała sen, w którym otrzymała pouczenie, że dżuma ustąpi, jeżeli niewinne dziewczęta, które na chrzcie świętym otrzymały imię Maria - na cześć Matki Bożej, obejdą granice grodu, błagając Boga o uratowanie miasta i śpiewając pieśni na cześć Matki Bożej. Przebłagalna procesja dziewic przeszła wtedy z Gorlic do stóp słynącego cudami obrazu Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance. Wkrótce po tym wydarzeniu zaraza w Gorlicach ustała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zasady głosowania w wyborach europejskich 9 czerwca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tłumy wiernych w gorlickiej bazylice. Dzisiaj zakończenie wizytacji kanonicznej i poświęcenie pomnika Maryi Niepokalanej Patronki Gorlic - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto