Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taniej polecieć w kosmos niż samolotem na wakacje? Cena lotu rakietą zmniejszyła się 100-krotnie

PM
Rakieta nośna Falcon 9 wystartowała w ubiegłym tygodniu z bazy w Cape Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach lotu bezpiecznie wróciła na ziemię. To bezprecedensowe wydarzenie sprawia, że koszty lotu w kosmos zmalały mniej więcej stukrotnie. Czy to oznacza, że wycieczki w przestrzeń kosmiczną będą tańsze niż loty tanimi liniami na wakacje?

Do tej pory rakiety służyły do wynoszenia w przestworza, ale potem stawały się bezużyteczne. Na ziemię wracało się w lądowniku. Konstrukcje pochłaniały kilkadziesiąt milionów dolarów i tysiące godzin żmudnej pracy, a po wylocie większość rakiet stawała się kosmicznym złomem. Wiara w regularne komercyjne loty w kosmos w ostatnich latach topniała, a koszty całego przedsięwzięcia były ogromne.

Na szczęście, do gry w pewnym momencie wkroczył Elon Musk, urodzony w RPA miliarder, który był jednym z twórców PayPala, a kilkanaście lat temu stworzył firmę SpaceX. Od początku Musk postawił sobie za cel 100-krotne obniżenie kosztów lotów w kosmos. Na początek stworzył rakietę, która jako pierwsza w historii astronautyki umieściła prywatną satelitę na orbicie Ziemi.

Kolejnymi krokami było m.in. wyniesienie na orbitę statku kosmicznego Dragon, który ma w przyszłości służyć do zaopatrzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Udany lot i powrót rakiety Falcon 9 miał zupełnie inny charakter. Był to zakończony sukcesem bezzałogowy lot komercyjny, który wniósł na orbitę kilkanaście satelitów.

Wkrótce loty na Marsa?

Udany eksperyment Muska stwarza ogromne możliwości, jak chociażby loty turystyczne w kosmos. Rakiety nie są już jednorazowego użytku, a to oznacza, że plan zmniejszenia ich kosztów z kilkudziesięciu milionów do kilkuset tysięcy dolarów zakończył się powodzeniem. Teraz taka atrakcja staje się dostępna dla wielu podmiotów.

Czego jeszcze może dokonać kierowana przez Muska firma SpaceX? Jednym z najbardziej upragnionych celów wciąż pozostaje zaprojektowanie wehikułu, który będzie w stanie przetransportować ludzi na Marsa. Plany Muska zakładają nie tylko dostatecznie załogi na Czerwoną Plantę, ale także utworzenie tam warunków do życia. Choć na razie większość traktuje te plany w kategoriach science-ficiton, to nie należy zapominać, że podobnie podchodzono całkiem niedawno do pomysłów powrotu na ziemię rakiety Falcon 9.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto