Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie okazy grzybów można znaleźć w Skierniewicach [ZDJĘCIA]

Natalia Zwolińska
Natalia Zwolińska
Zbieranie grzybów kojarzy nam się z lasem, łąkami wokół lasu. Tymczasem nawet w miastach można znaleźć ciekawe okazy. Wystarczy poszukać.

Właściwości grzybów. Dlaczego warto jeść grzyby?

Grzyby mają wiele właściwości, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Działają immunostymulująco, antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Immunostymulacja jest w tym wypadku bardzo ważna, ponieważ jest jednym ze sposobów na podniesienie odporności. Dodatkowo spożywanie grzybów może ochronić nas przed cukrzycą a nawet nowotworami.

Jak zbierać grzyby?

Przede wszystkim należy zbierać jedynie te gatunki grzybów, które znamy. Zebrane okazy nie mogą trafić do plastikowych wiaderek, czy reklamówek foliowych. Mogą one wtedy ulec zaparzeniu i wytworzą się toksyny. Nawet grzyby jadalne potrafią stanowić śmiertelne zagrożenie, kiedy zostaną zaparzone.

Zbierajmy zatem grzyby w kosze wiklinowe lub drewniane łubianki. Dzięki temu zebrane przez nas okazy mają dostęp powietrza i nie staną się dla nas niebezpieczne.

Wycinać czy wykręcać grzyby?

Jest to odwieczne pytanie grzybiarzy. Jeśli chcemy aby w tym samym miejscu pojawiły się kolejne grzyby, najlepiej je wycinać. Należy również uważać, aby nie zniszczyć grzybni. Najlepiej wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Natomiast miejsce po grzybie powinno zostać przez nas przykryte, aby grzybnia nie wysychała bez powodu.

Z perspektywy naszego bezpieczeństwa lepiej jest wziąć cały grzyb. W przypadku wycinania nie widzimy zakończenia nóżki. Szczególnie w przypadku kani i muchomorów sromotnikowych jest to ważne. Kanie mają nóżkę zakończoną bulwą, zgrubieniem. Muchomor sromotnikowy natomiast ma na końcu nóżki pochewkę, która przypomina kieszonkę.

Jak szukać grzybów?

Każdy gatunek grzyba ma swoje ulubione miejsce rozwoju.

Podgrzybki - grzyby te rosną praktycznie wszędzie. Zarówno w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Lubią podłoża trawiaste, z wilgotnym poszyciem.

Borowiki - rosną pod sosnami i świerkami, natomiast w lasach liściastych pod dębami i bukami. Najczęściej występują na glebach piaszczystych.

Koźlarze - znajdziemy w lasach liściastych i mieszanych. Zazwyczaj rosną pod topolami, brzozami, osikami i grabami. Znajdziemy je na zboczach i parowach.

Maślaki - grzyby te występują głównie w trawach, w lasach iglastych znajdziemy je najczęściej pod modrzewiami.

Takie okazy grzybów można znaleźć w Skierniewicach [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto