Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła dialogu czyli udział ZSZ nr 2 w Skierniewicerze

Beata Nowakowska, Anna Kowalczyk
ZSZ nr 2 w Skierniewicach
Szkolna grupa liderów Szkoły Dialogu: Patryk Kaniewski, Mateusz Jackowski, Piotr Malinowski, oraz uczniowie: Szymon Bocheński, Krzysztof Meszka i Izabela Małkus pod opieką pani mgr Beaty Nowakowskiej i mgr Anny Kowalczyk z Zespołu Szkół Zawodowych Nr2 im. chor. J. Paczkowskiego aktywnie zaangażowała się w organizację „SKIERNIEWICERA 2016”.

W dniu 14 października 2016r. młodzież ZSZ Nr 2 w Skierniewicach zorganizowała dla lokalnej społeczności i młodzieży szkół ponadgimnazjalnych spacer pt.: „WACHLARZ WSPOMNIEŃ O MIEJSCACH ZWIĄZANYCH ZE SKIERNIEWICKĄ SPOŁECZNOŚCIĄ ŻYDOWSKĄ” wzorem wycieczki rowerowej, pod tym samym tytułem zorganizowanej w ramach udziału w projekcie edukacyjnym „Szkoła Dialogu 2015”.

Dobrym pretekstem do wzmożonej pracy było to, że Skierniewice odwiedziła szesnastoosobowa rodzina Ignacego Levkovitcha (pseudonim artystyczny – Eddie Vitch,) znanego na całym świecie mima i karykaturzysty z Hollywood, który urodził się w Skierniewicach.

Ponieważ goście przylecieli do Skierniewic ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Niemiec, uczniowie przygotowali dla nich publikację w języku angielskim i polskim pt. „Wachlarz wspomnień o miejscach związanych ze skierniewicką społecznością żydowską” oraz folder w języku angielskim.

Wszyscy krewni Eddiego Vitcha uczestniczyli w spacerze podczas którego chcieli się dowiedzieć się jak najwięcej nie tylko o miejscach związanych z historią Żydów, ale również na temat historii Skierniewic, młodzież przeprowadziła wycieczkę w języku angielskim.

Wzbogacono program spaceru o następujące elementy: „Życie Eddiego”, znanego karykaturzysty, historię rodzinną ucznia naszej szkoły, Szymona Bocheńskiego, którego dziadkowie i wujek Antoni Bocheński zostali odznaczeni Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz historię żołnierzy pochodzenia żydowskiego, służących w okresie międzywojennym i podczas kampanii wrześniowej 1939r. w 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty w skierniewickim wojsku (zwiedzanie Muzeum 26. DP w Bramie Parkowej).

Wycieczka składała się z następujących etapów:
EDDIE’S LIFE – Życie Ediego
BOMBEL’S GATE (Sienkiewicza Street) – Brama Bombla
SZPICHLER’S HOUSE (Sienkiewicza Street) – Dom Szpichlera
THE STORY ABOUT ANTONI BOCHENSKI, whose family helped a Jewish family survive the war – Historia Antoniego Bocheńskiego
THE STORY OF JEWISH SOLDIERS – Żołnierze pochodzenia żydowskiego…
PHOTOGRAPHY STUDIOS (Senatorska Street) – Zakłady fotograficzne na Senatorskiej
THURSDAY MORNING IN THE SKIERNIEWICE MARKETPLACE – Czwartkowy poranek na skierniewickim rynku
GHETTO IN SKIERNIEWICE – Getto w Skierniewicach
JEWISH BANK IN SKIERNIEWICE (Strykowska Street)- Bank Żydowski
THE SYNAGOGUE (Batory Street) - Bóżnica
THE OLD JEWISH CEMETERY (Strobowska Street) – Stary cmentarz żydowski
THE NEW JEWISH CEMETERY (Graniczna Street) – Nowy cmentarz żydowski

Następnie młodzież ZSZ nr 2 w Skierniewicach wraz z opiekunami udała się do Izby Pamięci Skierniewic aby obejrzeć bardzo ciekawą wystawę zdjęć i uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkursu fotograficznego Fotosynteza 4, w którym Mateusz Jackowski otrzymał wyróżnienie oraz wysłuchać prelekcji Waldemara Bronicza na temat: „Skierniewiccy fotografowie Lipman Karp i Daniel Przedecki – historia zapomniana".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto