Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Susza dopadła 9 tys. rolników. Szacowanie strat dopiero trwa

Redakcja
Rolnicy zaczęli żniwa. Oceniają, że plony będą marne, bo najpierw zboże zniszczyła susza, potem ulewy
Rolnicy zaczęli żniwa. Oceniają, że plony będą marne, bo najpierw zboże zniszczyła susza, potem ulewy Pixabay
Rolnicy właśnie zaczęli żniwa. Oceniają, że plony będą marne, bo najpierw zboże zniszczyła susza, potem ulewy

Nasze województwo jest jednym z trzech, w których pracuje najwięcej komisji szacujących szkody spowodowane przez suszę. W całej Polsce ucierpiało ok. 90 tys. gospodarstw. Rolnicy, którzy właśnie zaczęli żniwa, nie spodziewają się wiele zebrać. Straty finansowe będą spore. Pomoc od państwa, na jaką mogą liczyć obecnie, to na pewno kredyty klęskowe.

Prawie całe Łódzkie zostało dotknięte suszą. W 169 gminach powołano komisje ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych. Do tej pory przyjęły prawie 9 tys. wniosków, a zgłoszony obszar upraw to 85 tys. ha. Dotychczas szkody oszacowano na 10 tys. ha. Najgorzej było w czerwcu. Wtedy dla zbóż jarych zagrożenie występowało w 172 z 177 gmin w naszym regionie. Podobnie było w zbożach ozimych oraz uprawach rzepaku i rzepiku. Sytuacja z bilansem wodnym poprawiła się w lipcu, ale ulewy tylko dopełniły dzieła zniszczenia.

- Ziarno jest chude. Nic z tego nie będzie - martwi się Jolanta Błaszczyk, sołtys Górnej Woli w gminie Szadek. - Zboże jest aż czarne, przerośnięte.

Błaszczykowie uprawiają na 70 ha ziemniaki i zboża. Te pierwsze może jeszcze urosną dzięki ostatnim deszczom, ale rzepakowi, to nic już nie pomoże. Do oszacowania strat zgłosili ok. 30 ha. Mają nadzieję, że ministerstwo zaoferuje inne wsparcie niż tylko kredyty. - Kredyt to nie pomoc. A jak w przyszłym roku będzie to samo, to znów kredyt brać? - stawia sprawę jasno Jolanta Błaszczyk

[aprawy]Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Komisji Europejskiej o pomoc dla rolników dotkniętych suszą. Propozycje KE na tę chwilę, to przekazanie rolnikom w tym roku wyższych zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich - 70 proc. należnych kwot oraz 85 proc. w ramach działań obszarowych PROW.

Rolnicy państw dotkniętych suszą zostaną również zwolnieni z niektórych zobowiązań wynikających z zazielenienia. Decyzja umożliwi wypas zwierząt na gruntach ugorowanych.

Dostępna będzie też pomoc państwa de minimis. [/aprawy]

Tylko w gminie Szadek komisja ma do oszacowania 140 wniosków. W większości gmin te liczby są podobne. A przecież do zagrożonych suszą zakwalifikowano tylko najlżejsze gleby. W gminie Wielgomłyny (pow. radomszczański) rolnicy złożyli 102 wnioski. W gminie Łęczyca przyjęto ok. 100 wniosków.

- Liczymy, że rolnicy otrzymają konkretną pomoc - nie ukrywa Jacek Rogoziński, wójt gminy Łęczyca. - Gospodarze mają już dość kredytów. Woleliby rekompensatę finansową.

Aż 274 wnioski wpłynęły do Urzędu Gminy w Rawie Mazowieckiej. Komisja jeszcze tam pracuje. - W dotychczasowych oszacowaniach największe straty wyniosły 70 proc. uprawy i dotyczyły zbóż - mówi Agnieszka Adamczyk z Urzędu Gminy w Rawie Mazowieckiej. - Ale w swoich wnioskach ludzie określali je nawet na poziomie 90 proc.

[alewy]Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spłaci za rolników część odsetek od kredytu. Warunek konieczny to protokół oszacowania szkód przez komisje powołane przez wojewodów. Kredytów będzie udzielało kilka wyznaczonych banków. O kredyty mogą ubiegać się indywidualni rolnicy, a także przedsiębiorstwa. [/alewy]

W pow. skierniewickim w gminie Nowy Kawęczyn rolnicy złożyli 166 wniosków. I tam szacowanie szkód trwa. Zakończyło się w gminie Maków, gdzie rolnicy złożyli 70 wniosków. A straty w uprawach sięgały nawet 60 - 70 proc.

O ile rolnicy otrzymają jakiekolwiek odszkodowania, to na pewno nie pokryją one strat - ocenia wójt Makowa Jerzy Stankiewicz. - Zawsze tak było.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zastrzega, że o konkretnej pomocy dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały, będzie można mówić po oszacowaniu strat. Mowa tu pomocy de minimis, jaką udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Może mieć ona różne formy, najczęściej to dopłaty do kredytów. Stawka pomocy na 1 ha będzie ustalona po zakończeniu szacowania strat przez komisje.

Resort rolnictwa podaje, że (według dotychczasowych szacunków), do 19 lipca poszkodowanych zostało ponad 90 tys. gospodarstw, na powierzchni ponad 1,5 mln ha.

Obecnie straty szacują komisje w 1.890 gminach w kraju. Najwięcej komisji pracuje w woj. mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto